Wiele osób kojarzy badanie prenatalne z czymś niebezpiecznym i niepotrzebnym. W rzeczywistości jest to jedno z najważniejszych badań w ciąży. To właśnie dzięki nim można wykryć niebezpieczne wady wrodzone. Poniżej wyjaśnimy, dlaczego tak ważne są badania prenatalne oraz czy jest konieczne wykonanie tylko jednego badania!
Spis treści:
1. Dlaczego badania prenatalne są tak ważne?
2. Badanie prenatalne – czy jest konieczne już w pierwszym trymestrze ciąży?
3. Zły wynik badania prenatalnego – co dalej?
Badania prenatalne pozwalają wykryć wady rozwojowe u płodu jeszcze przed porodem. Dzięki temu przyszli rodzice mogą być spokojni o zdrowie swojego dziecka lub przygotować się na pojawienie się na świecie maluszka, który może wymagać specjalistycznej opieki.
Badanie prenatalne powinna wykonać każda kobieta, która spodziewa się dziecka. Jest to zalecane niezależnie od wieku przyszłej mamy. Każda kobieta może urodzić dziecko z wadą genetyczną. Im wcześniej się o tym dowiemy, tym lepiej.
Pierwsze badanie prenatalne należy wykonać między 11 a 13 tygodniem ciąży. Powinno ono składać się z dwóch części: USG genetycznego oraz badania biochemicznego krwi. Jest to tzw. test podwójny (test PAPP-A). Dzięki niemu możemy zdiagnozować takie wady genetyczne jak zespół Downa (trisomia chromosomu 21) czy zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18).
Zamiast testu PAPP-A w pierwszym trymestrze możemy wykonać test NIFTY. Jest to nieinwazyjne badanie genetyczne. Test NIFTY ma znacznie wyższą czułość od testu PAPP-A. Badanie NIFTY wykonać możemy już od 10 tygodnia ciąży.
Zobacz również: Autyzm a badania prenatalne
Zły wynik badania prenatalnego w pierwszym trymestrze to jeszcze nie koniec świata. Nie oznacza on wady genetycznej, ale zwiększone ryzyko jej wystąpienia. Wynik należy więc potwierdzić, wykonując amniopunkcję. Jest to inwazyjne badanie prenatalne. W jej trakcie lekarz nakłuwa powłoki brzuszne ciężarnej i pobiera płyn owodniowy do badania. Amniopunkcja jest bezpieczna, dlatego nie należy się martwić tym badaniem.
Jeśli amniopunkcja wykaże wadę genetyczną, to nie należy się załamywać. Jest to trudna sytuacja, ale dzięki badaniom prenatalnym możemy lepiej się do niej przygotować. Czas do porodu warto wykorzystać na zbieranie informacji o chorobie dziecka. Możemy m.in. zasięgnąć porad lekarzy czy porozmawiać z rodzicami, którzy wychowują dziecko z taką wadą.
Data publikacji: 06/12/2022, Data aktualizacji: 21/12/2022
Dodaj komentarz