Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

zapalenie pęcherza w ciąży

Zapalenie pęcherza to bardzo częsta dolegliwość w ciąży. Najczęściej problem ten pojawia się w trzecim trymestrze. Infekcja dróg moczowych w ciąży zwykle ma podłoże bakteryjne, przez co może być niebezpieczna dla dziecka. Kobiety ciężarne nie powinny więc jej bagatelizować. Przeczytaj, jak możesz poradzić sobie z zapaleniem pęcherza w ciąży!

Spis treści:

1. Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży
2. Objawy zapalenia pęcherza w ciąży
3. Zapalenie pęcherza w ciąży – diagnostyka
4. Co na zapalenie pęcherza w ciąży?

Przyczyny zapalenia pęcherza w ciąży

Kobiety są dużo bardziej narażone na zapalenie pęcherza niż mężczyźni. Mają one krótszą cewkę moczową, która znajduje się blisko pochwy i odbytu. Prawdopodobieństwo infekcji jest jeszcze większe u kobiet ciężarnych, ponieważ w trakcie ciąży cewka moczowa jest nieco szersza. Bakterie mają więc ułatwione wnikanie do organizmu.

Infekcja dróg moczowych w ciąży najczęściej wywołana jest zarażeniem się gronkowcem lub bakterią E.coli. Zwykle zarażają się nimi ciężarne o obniżonej odporności, z cukrzycą ciążową i kamieniami nerkowymi. Przyczyną zapalenia pęcherza w ciąży może być także niewystarczająca higiena.
Infekcje dróg moczowych w ciąży najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży. Właśnie w tym czasie macica najbardziej napiera na pęcherz.

Zapalenie pęcherza w ciąży w 1 trymestrze również jest możliwe. Wywołuje je zwykle zmiana poziomu hormonów we krwi.

Zobacz również: Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Objawy zapalenia pęcherza w ciąży

Infekcja dróg moczowych objawia się przede wszystkim poprzez ból pęcherza w ciąży. O stanie zapalnym mogą świadczyć także następujące symptomy:

● Parcie na pęcherz
● Częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach
● Pieczenie podczas oddawania moczu
● Bóle podbrzusza
● Nietrzymanie moczu
● Gorączka

Zapalenie pęcherza w ciąży może przerodzić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek. Objawia się ono głównie poprzez ostry ból w lędźwiach, gorączkę oraz wymioty.

Zapalenie pęcherza w ciąży – diagnostyka

Infekcji dróg moczowych w ciąży nie należy leczyć samodzielnie. Należy zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę, który przed rozpoczęciem leczenia zleci nam odpowiednie badania. Pacjentka powinna wykonać przede wszystkim ogólne badanie moczu. Jeśli zapalenie pęcherza zostanie potwierdzone, to wykonuje się posiew moczu. Dzięki niemu można ustalić, jaka bakteria wywołała infekcję. Pozwoli to skuteczniej dobrać leczenie.

Zobacz również: Badania prenatalne. Czy rzeczywiście należy się bać?

Co na zapalenie pęcherza w ciąży?

Furazydyna, powszechnie nazywana furaginą, to najczęściej stosowany lek na zapalenie pęcherza w ciąży. Furaginy nie można jednak stosować w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ może ona łatwo przeniknąć przez łożysko. Nie zaleca się jej również po 38 tygodniu ciąży. W pozostałym czasie może być ona bezpiecznie stosowana. Kupić możemy ją bez recepty w aptekach.

Leczenie zapalenia pęcherza możemy wspomagać domowymi sposobami. Najbardziej skuteczne z nich to:

● Picie dużej ilości z wody
● Picie soku z żurawiny
● Ogrzewanie się – warto założyć na siebie bluzę lub sweter i ciepłe skarpetki. Polecamy także ogrzewać nerki za pomocą termoforu
● Podmywanie się przynajmniej dwa razy dziennie
● Wykonywanie nasiadówek, czyli kąpieli polegających na zanurzeniu pośladków i bioder w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół. Na zapalenie pęcherza szczególnie polecane są nasiadówki z kory dębu.
Leczenie infekcji dróg moczowych w ciąży należy rozpocząć jak najszybciej. Może ono być niebezpieczne dla dziecka, dlatego nie należy z tym zwlekać.

 

Oceń

Data publikacji: 27/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *