USG 13. tydzień ciąży - wielkość płodu - jak wygląda dziecko?

USG 13. tydzień ciąży – wielkość płodu – jak wygląda dziecko?

usg 13 tydzien

Badanie USG 13. tygodnia ciąży to pierwsze z obowiązkowych badań prenatalnych wykonywanych u kobiet spodziewających się dziecka. Co pokazuje? Czy jest w stanie zobrazować, jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. 13. tydzień ciąży – USG pokaże, jak wygląda dziecko
2. 13. tydzień ciąży – ile cm ma dziecko?
3. 13. tydzień ciąży – brzuch – czy go widać?
4. USG – 13. tydzień – dlaczego to badanie jest takie ważne?
5. Jakie badania wykonać, aby upewnić się, że dziecko w 13 tygodniu ciąży jest zdrowe?

13. tydzień ciąży – USG pokaże, jak wygląda dziecko

Wykonywane w 13. tygodniu ciąży USG pokaże, jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży. 13-tygodniowy płód ma coraz lepiej rozwinięte narządy. Coraz bardziej intensywnie pracuje jego układ nerwowy, płód 13. tygodnia ciąży jest już wrażliwy na dotyk, reaguje na wibracje i dźwięki, a nawet czuje smak wód płodowych [1]. Natomiast jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, coraz lepiej dostrzegalne są nos, podbródek, zamknięte oczka, a nawet rysy twarzy dziecka.

13. tydzień ciąży – ile cm ma dziecko?

W 13. tygodniu ciąży wielkość płodu wynosi około 7-8 centymetrów, natomiast jego waga wynosi do 29 g [2]. Gdyby porównać wymiary dziecka do owocu, byłaby to niewielka brzoskwinia.

Zobacz również: Ciąża – ból podbrzusza – czy to powód do zmartwień?

13. tydzień ciąży – brzuch – czy go widać?

W 13. tygodniu ciąży brzuch przyszłej mamy nie jest jeszcze widoczny dla najbliższego otoczenia. Da się go bez problemu ukryć pod luźniejszym ubraniem.

Zobacz również: Ciąża krok po kroku – jak wygląda 9 wyjątkowych miesięcy

USG – 13. tydzień – dlaczego to badanie jest takie ważne?

USG 13. tygodnia ciąży to bardzo ważne badanie, nie tylko ze względu na to, że pokaże ono, jak wygląda dziecko w 13. tygodniu ciąży. Podczas badania ultrasonograficznego lekarz może dokonać oceny budowy ciała dziecka — głowy, tułowia oraz kończyn, a nawet sprawdzić, czy jego narządy wewnętrzne rozwijają się prawidłowo [3]. Badanie USG płodu 13. tygodnia ciąży umożliwia również określenie liczby płodów, ocenę ruchów malca, pomiar czynności serca oraz ocenę przezierności karkowej i oszacowanie na tej podstawie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych i anatomicznych [3] [4].

Jakie badania wykonać, aby upewnić się, że dziecko w 13 tygodniu ciąży jest zdrowe?

Poza USG 13. tygodnia ciąży, do 14. tygodnia ciąży powinno zostać wykonane także badanie z krwi w kierunku zespołu Downa — test PAPP-A [5]. Jeśli kobieta jest w wieku powyżej 35 lat lub otrzymała nieprawidłowe wyniki badania USG, lub w poprzedniej ciąży albo rodzinie występowały choroby genetyczne, można wykonać test PAPP-A bezpłatnie, w ramach refundacji NFZ [6].

13. tydzień ciąży to także dobry moment na zrobienie badania wolnego płodowego DNA. To nieinwazyjne badanie genetyczne, wykonywane na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej, które umożliwia wykrycie zawczasu różnych chorób genetycznych, nie tylko trisomii 21 (zespół Downa), ale także zmian dotyczących chromosomów płci (np. zespół Turnera) czy też mikrodelecji i mikroduplikacji (zakres zależy od rodzaju wybranego badania wolnego płodowego DNA) [7]. Gdy badanie wolnego płodowego DNA da prawidłowy wynik, para zyskuje cenny spokój do końca ciąży. Natomiast nieprawidłowy rezultat nie oznacza jeszcze, że dziecko jest chore, celem jego zweryfikowania wykonywane są badania prenatalne, które są inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja.


Źródła:

1. https://kalendarzciazy.com.pl/tydzien-trzynasty-ciazy-trymestr-pierwszy [dostęp: 22.09.2022 r.]

2. https://www.mustela.pl/mustela-blog/13-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy [dostęp: 22.09.2022 r.]

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/13-tydzien-ciazy-rozwoj-dziecka-i-samopoczucie-przyszlej-mamy [dostęp: 22.09.2022 r.]

4. https://enel.pl/usluga/usg-ciazy-i-trymestr-11-13-tyg/ [dostęp: 22.09.2022 r.]

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-badan-w-ciazy [dostęp: 22.09.2022 r.]

6. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych [dostęp: 22.09.2022 r.]

7. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/badanie-wolnego-plodowego-dna [dostęp: 22.09.2022 r.]

 

Oceń

Data publikacji: 02/10/2022, Data aktualizacji: 03/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *