Test NIFTY to nowoczesna diagnostyka prenatalna, którą można zlecić w laboratorium genetycznym. Badanie nie jest refundowane w ramach NFZ, jednak nie brakuje par, które decydują się na wykonanie analizy. Badanie NIFTY jest najszersze na rynku i co ważne – można je wykonywać już od 10 tygodnia ciąży.
Test NIFTY – co warto wiedzieć o badaniu?
Testy NIFTY – cena, refundacja NFZ
Gdzie zrobić test NIFTY i jak się umówić?
Test NIFTY – wskazania
Test NIFTY to badanie prenatalne, które jest całkowicie nieinwazyjne wykrywające ponad 90 schorzeń genetycznych płodu. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi żylnej pobieranej od matki dziecka. W krwi ciężarnej można wyodrębnić cffDNA, czyli materiał genetyczny płodu – frakcja płodowa optymalna do wykonania badania występuje od 10 tygodnia ciąży. Przy wykonywaniu badania NIFTY nie ma żadnego ryzyka poronienia, co jest ogromną zaletą tej nowoczesnej diagnostyki.
Testy NIFTY nie są refundowane w ramach NFZ – zainteresowane pacjentki mogą wykonać badanie prywatnie, opłacając je z własnej kieszeni. Test NIFTY cena to w chwili obecnej około 2000-2300 złotych. Ostateczna cena testu NIFTY zależy jednak od wybranego laboratorium oraz od zakresu testu – może on zostać połączony także z innymi badaniami prenatalnymi.
Test NIFTY – gdzie zrobić badanie? Test NIFTY można wykonywać w laboratoriach genetycznych na terenie całego kraju. Warto wybierać sprawdzone placówki autoryzowane – ich listę można znaleźć na stronie badanienifty.pl. W celu umówienia się na badanie wystarczy zadzwonić do laboratorium lub skorzystać z formularza dostępnego na stronie internetowej. Możliwe jest pobranie próbki w punkcie lub w domu pacjentki.
Test NIFTY może zostać wykonany w każdej ciąży, dzięki czemu przyszli rodzice mogą poznać stan zdrowia genów dziecka już na początku ciąży. Wskazaniami do wykonania badania jest wiek matki powyżej 35 roku życia, przypadki zaburzeń genetycznych w rodzinie, problemy z płodnością czy nawracające poronienia. Badanie warto wykonać również wtedy, kiedy inne badania prenatalne wskazują na możliwe nieprawidłowości.
Data publikacji: 25/07/2022, Data aktualizacji: 23/08/2022
Dodaj komentarz