Ułożenie dziecka w brzuchu matki jest określane przez lekarza ginekologa pod koniec ciąży. Wiedza na ten temat jest kluczowa, aby podjąć decyzję związaną ze sposobem zakończenia ciąży. Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach? Kiedy można mówić o prawidłowym ułożeniu dziecka do porodu, a kiedy o nieprawidłowym? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Ułożenie dziecka w ciąży – rodzaje
2. Ruchy dziecka w dole brzucha a ułożenie
3. Jakie jest prawidłowe ułożenie dziecka do porodu?
4. Ułożenie dziecka do porodu – kiedy jest nieprawidłowe?
5. Nieprawidłowe ułożenie dziecka w brzuchu – możliwe przyczyny
6. Ułożenie dziecka do porodu – kiedy maluch powinien przyjąć prawidłową pozycję?
Ułożenie dziecka w brzuchu dzieli się na podłużne główkowe (inaczej położenie główkowe dziecka), podłużne miednicowe, poprzeczne oraz skośne [1] [2].
Ułożenie główkowe dziecka dzieli się na podłużne główkowe przednie (twarz dziecka jest skierowana w stronę kręgosłupa matki) oraz podłużne główkowe tylne (plecki dziecka są skierowane ku kręgosłupowi ciężarnej) [3]. Pozycja główkowa jest przyjmowana przez większość dzieci [4].
Ułożenie dziecka w ciąży miednicowe zdarza się u niewielkiego odsetka dzieci, polega ono na pozostaniu w brzuchu pośladkami do dołu. Dziecko może przyjąć położenie miednicowe zupełne, ze stopami blisko kanału rodnego, położenie miednicowe niezupełne (kiedy pośladki dziecka są u wejścia do kanału rodnego, ale jedna nóżka jest zgięta, a druga wyprostowana) lub położenie miednicowe pośladkowe (obie nóżki są wyprostowane i stópki znajdują się przy twarzy) [3].
Ułożenie płodu poprzeczne polega na przyjęciu przez dziecko pozycji w poprzek – szacuje się, że taką pozycję przyjmuje mniej niż 1% dzieci [5] natomiast pozycja skośna polega na nietypowym odchyleniu osi ciała dziecka od pionu – obserwuje się ja w około 1% przypadków [6].
Zobacz również: Ciąża w domu, ciąża na leżąco – ciekawe pomysły na nudę w ciąży!
Prawidłowe ułożenie dziecka do porodu jest rozpoznawane przez lekarza ginekologa podczas badania USG. Ciężarna może ocenić położenie dziecka w brzuchu także samodzielnie, poprzez obserwowanie jego ruchów. Jak rozpoznać ułożenie dziecka po ruchach? Oto kilka wskazówek [7]:
• jeśli pępek i brzuch mamy mocno wystają i czuje ona uderzenia pod żebrami, to oznaka położenia podłużnego główkowego przedniego,
• gdy brzuch ciężarnej jest bardziej płaski i czuje ona uderzenia z przodu, świadczy to o położeniu podłużnym główkowym tylnym,
• oznaki ułożenia główkowego to odczuwanie czkawki malucha w dolnych partiach brzucha oraz kopnięcia powyżej pępka lub przy żebrach,
• o pozycji miednicowej może świadczyć odczuwanie czkawki dziecka w górnej części brzucha.
Zobacz również: Co można pomylić z ciążą – czy objawy okresu bez krwawienia mogą oznaczać ciążę?
Za prawidłowe ułożenie dziecka do porodu uważa się położenie podłużne główkowe – to optymalna pozycja dziecka do porodu [4] [8]. Na szczęście pozycję główkową przyjmuje większość dzieci – szacuje się, że prawie 99% [5]. Decyzja odnośnie sposobu zakończenia porodu będzie zależeć od tego, czy dziecko ułożyło się przygięciowo (z bródka dotykającą klatki piersiowej) czy odgięciowo. Przyjęcie drugiej z wymienionych pozycji może skomplikować poród, dlatego zwykle lekarz podejmuje w takim przypadku decyzję o cesarskim cięciu [8].
Jeśli ułożenie dziecka w 35 tyg. ciąży jest podłużne miednicowe, taka pozycja jest uznawana za nieprawidłową i stanowi wskazanie do cesarskiego ciecia, bez względu na to, czy mamy do czynienia z położeniem miednicowym zupełnym, niezupełnym czy też pośladkowym [8]. Poród może być znacznie utrudniony lub nawet niemożliwy także wtedy, gdy dziecko ułoży się w brzuchu mamy kolankami lub stópkami do dołu [8].
Nieprawidłowe ułożenie dziecka w brzuchu wiąże się często z porodem przedwczesnym [1] [9]. Wcześniaki może bowiem nie zdążyć z przyjęciem prawidłowej pozycji do porodu. Inne możliwe przyczyny to [1] [9]:
• krótka pępowina,
• łożysko przodujące,
• małowodzie,
• nieprawidłowa budowa macicy, np. jej zwężenie,
• wady macicy,
• wady rozwojowe dziecka,
• wielowodzie.
Na wczesnych etapach ciąży, np. w 22. tygodniu ciąży ułożenie dziecka jest całkowicie dowolne. Nawet w 7. miesiącu ciąży ułożenie dziecka może być jeszcze nietypowe, choć ma ono coraz mniej miejsca w macicy. Dopiero w okolicach 32-34. tygodnia ciąży bobas przyjmuje pozycję właściwą do porodu [6].
Źródła:
1. https://plodnosc.pl/polozenie-dziecka-w-brzuchu-ktora-pozycja-plodu-wymaga-cesarskiego-ciecia/
2. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79309,24763823,ulozenie-dziecka-glowkowe-miednicowe-poprzeczne-skosne.html
3. https://www.healthline.com/health/pregnancy/baby-positions-in-womb
4. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/9677-fetal-positions-for-birth
5. https://mamotoja.pl/porod/porod-naturalny/ulozenie-dziecka-w-brzuchu-6-waznych-pytan-o-pozycjedziecka-przed-porodem-2422-r1/
6. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/ulozenie-dziecka-polozenie-glowkowe-miednicowe-poprzeczne-aa-Cr1o-jHd7-JBDS.html#polozenie-skosne
7. https://www.rodzice.pl/ulozenie-dziecka-w-brzuchu/
8. https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-ulozenie-i-polozenie-dziecka-wplywa-na-rodzaj-porodu
9. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/ulozenie-dziecka-kiedy-jest-nieprawidlowe
Data publikacji: 24/05/2022, Data aktualizacji: 27/03/2024
Dodaj komentarz