Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania prenatalne wykonać, aby upewnić się co do zdrowia dziecka?

Ciąża w wieku 39 lat - jakie badania wykonać?

Ciąża w wieku 39 lat nie musi się wiązać z urodzeniem chorego dziecka. Jednak, aby się co do tego upewnić, warto wykonać badania prenatalne. Które z nich wybrać? Odpowiadamy na to pytanie.

Spis treści:

1. Ciąża w wieku 39 lat – dlaczego badania prenatalne są takie ważne?
2. Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania wykonać?
3. Ciąża w wieku 39 lat – amniopunkcji można uniknąć

Ciąża w wieku 39 lat – dlaczego badania prenatalne są takie ważne?

Ciąża w wieku 39 lat stanowi jedno ze wskazań do wykonania badań prenatalnych. Wynika to z faktu, że powyżej 35 lat rośnie ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa oraz innych chorób genetycznych [1]. Dla ciężarnej w wieku 20 lat wystąpienie ryzyka trisomii 21 u dziecka wynosi jedynie 1:1527, następnie, im kobieta jest starsza, tym jest ono większe. Dla kobiet, które zdecydowały się na ciążę w wieku 36 lat, wynosi 1/300, natomiast u czterdziestolatek – aż 1/100 [1].

Zobacz również: Wiek kobiety a ciąża – jak wiek wpływa na ciążę?

Ciąża po 35?

Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania wykonać?

Kobiety, które zdecydowały się na ciążę w wieku 39 lat, mogą sprawdzić zdrowie swojego dziecka, wykonując badania prenatalne. Niektóre z nich są refundowane. Jeśli ciężarna ma skończone 35 lat, może zrobić za darmo (na NFZ) nieinwazyjne badania przesiewowe – biochemiczne badania krwi oraz USG [2]. Jeśli ich wynik wyjdzie nieprawidłowy, lekarz może skierować parę na badania inwazyjne, takie jak np. amniopunkcja.

Zobacz również: Jakie badania wykonać przed ciążą?

Ciąża w wieku 39 lat – amniopunkcji można uniknąć

Badania prenatalne inwazyjne wiążą się z niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań (wynosi ono około 1-2%, w zależności od badania). Ich wykonywania można jednak uniknąć. Jak? Po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku nieinwazyjnych badań biochemicznych można wykonać prenatalne badania wolnego płodowego DNA, które charakteryzuje wyższa czułość. Jeśli one dadzą prawidłowy rezultat, amniopunkcja nie jest już konieczna.

 

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/genetyka/152284,zespol-downa

2. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 01/04/2022, Data aktualizacji: 23/08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *