Grypa żołądkowa w ciąży - czy jest niebezpieczna? Jak leczyć?

Grypa żołądkowa w ciąży

grypa żołądkowa w ciąży

Grypa żołądkowa to bardzo uciążliwa choroba dla kobiet w ciąży. Powoduje ona bóle brzucha, wymioty oraz biegunkę. Grypa żołądkowa nie jest niebezpieczna dla płodu. Ciężarna powinna jednak pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, ponieważ odwodnienie może wywołać przedwczesny poród.

Spis treści:

1. Objawy grypy żołądkowej w ciąży
2. Czy jelitówka w ciąży jest niebezpieczna?
3. Grypa żołądkowa w ciąży – jak leczyć?
4. Często zadawane pytania

Objawy grypy żołądkowej w ciąży

Grypa żołądkowa to inaczej jelitówka. Jest to infekcja układu pokarmowego wywołana wirusami. Możemy zarazić się nim przez kontakt z zakażoną osobą lub powierzchnią, drogą pokarmową lub drogą kropelkową. Grypa żołądkowa ma wysoki stopień zakaźności. Oznacza to, że wystarczy nawet bardzo krótki kontakt z wirusem, abyśmy się rozchorowali. Uniknięcie zachorowania jest praktycznie niemożliwe.
Jelitówka w ciąży uszkadza mikroflorę jelitową. Powoduje to u ciężarnych następujące dolegliwości:

Bóle brzucha
• Biegunkę
• Wymioty
• Nudności
• Ogóle osłabienie

Przyszłej mamie z grypą żołądkową dokuczać może także gorączka oraz bóle głowy. Dolegliwości w większości przypadków ustępują po 2-3 dniach.

Czy jelitówka w ciąży jest niebezpieczna?

Jelitówka w ciąży na ogół nie jest niebezpieczna dla płodu. Z reguły ustępuje ona samoistnie po kilku dniach. Grypa żołądkowa powinna jednak nas zaniepokoić, jeśli zauważymy następujące objawy:

• Wymioty z krwią
• Śluz w stolcu
• Omdlenia
• Poczucie dezorientacji
• Wymioty utrzymujące się dłużej niż dwa dni
• Odwodnienie

Takie symptomy mogą być niebezpieczne dla płodu. Prowadzić one mogą m.in. do przedwczesnego porodu. Ciężarna po ich zauważeniu powinna więc zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Zobacz również: Aparat ortodontyczny a ciąża

Grypa żołądkowa w ciąży – jak leczyć?

Grypa żołądkowa musi ustąpić samoistnie. Nie istnieją żadne leki stworzone do jej leczenia. Kobieta ciężarna może jednak próbować niwelować objawy jelitówki poprzez:

• Wypijanie dużej ilości płynów – najlepsza będzie woda, elektrolity oraz napary ziołowe
• Odpoczynek
• Stosowanie lekkostrawnej diety – dietetycy polecają sięganie na początku po kleik ryżowy, kaszę mannę oraz sucharki. Później ciężarna powinna stopniowo rozszerzać dietę. Ciężarna powinna również całkowicie unikać potraw ciężkostrawnych oraz słodkich napojów.
• Częste jedzenie małych posiłków (5-6 razy dziennie)

Ciężarna chorująca na grypę jelitową nie powinna pod żadnym pozorem stosować głodówki. Jest to mit! Takie postępowanie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zwiększa ryzyko odwodnienia i niedożywienia. Pierwszy posiłek powinien zostać zjedzony po około 3 godzinach od wystąpienia objawów. Pomoże to zniwelować symptomy choroby i skrócić czas choroby.

Zobacz również: Szczepienia przeciw COVID-19 a ciąża – zalecenia ekspert

Często zadawane pytania:

1. Czy grypa żołądkowa w ciąży jest niebezpieczna?

Grypa żołądkowa w ciąży nie jest niebezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka. Groźne może być jedynie odwodnienie, do którego może prowadzić jelitówka. Ciężarna powinna więc spożywać duże ilości płynów, aby do niego nie dopuścić.

2. Co na grypę żołądkową w ciąży?

Grypy żołądkowej w ciąży nie leczy się farmakologicznie. Ciężarna powinna odpowiednio nawadniać organizm, stosować lekkostrawną dietę w ciąży oraz odpoczywać.


Źródła:

1.https://zdrowie.parenting.pl/grypa-zoladkowa-w-ciazy

2.https://www.nowafarmacja.pl/blog/jelitowka-w-ciazy-czy-jest-grozna-i-jak-ja-leczyc

 

Oceń

Data publikacji: 26/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *