Poród lotosowy – na czym polega i jak przebiega?

poród lotosowy

Poród lotosowy jest praktykowany w przypadku, gdy narodziny dziecka odbywają się w domu. Lekarze podchodzą jednak do tej metody dość sceptycznie. Czym jest poród lotosowy i czy jest bezpieczny? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Poród lotosowy – co to takiego?
2. Czy poród lotosowy jest dostępny w Polsce?
3. Poród lotosowy – zalety
4. Czy poród lotosowy jest bezpieczny?
5. Często zadawane pytania o poród lotosowy

Poród lotosowy – co to takiego?

Poród lotosowy polega na nieprzecięciu i niezaciśnięciu pępowiny po narodzinach dziecka, lecz pozostawieniu jej do samoczynnego uschnięcia i odpadnięcia, co zwykle ma miejsce w ciągu kilku dni [1] [2]. Metoda ta została zastosowana po raz pierwszy w 1974 roku, przez pielęgniarkę Claire Lotus Day. Wyczytała ona z książki Jane Godall, że szympansy po porodzie pozostawiają pępowinę nienaruszoną i postanowiła to sprawdzić na własnym przykładzie [1].

Podczas porodu lotosowego odstępuje się od procedury zaciśnięcia i odcięcia pępowiny, natomiast gdy z organizmu rodzącej zostanie wydalone łożysko, należy je umyć i odpowiednio zabezpieczyć, np. w roztworze soli fizjologicznej [3]. Wbrew przekonaniom Claire Lotus Day późniejsze badania nad naczelnymi dowiodły jednak, że zjadają one łożysko wkrótce po urodzeniu, podobnie jak prawie wszystkie inne ssaki [3]. Zjawisko to nazywa się placentofagią i nie występuje rutynowo jedynie u człowieka [4].

Czy poród lotosowy jest dostępny w Polsce?

W polskich szpitalach nie praktykuje się porodów lotosowych, lekarze podchodzą do tej metody raczej sceptycznie [2] [3]. Kobiety, które decydują się na poród lotosowy, zwykle rodzą w warunkach domowych.

Zobacz również: Pozycje porodowe – wybierz najlepszą dla siebie

Poród lotosowy – zalety

Zwolenniczki porodu lotosowego twierdzą, że wolą rodzić zgodnie z naturą i w miarę możliwości bez interwencji medycznych. Według nich dzieci urodzone zgodnie z filozofią lotosu są spokojniejsze ze względu na mniej inwazyjne wyjście na świat, łączy je także silniejsza więź z rodzicami [2] [3] [6] [7]. Jest to dla nich swego rodzaju duchowy rytuał.

O ile jednak opóźnione zaciskanie pępowiny jest korzystne i rekomendowane przez World Health Organization (WHO), American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG) oraz American Academy of Pediatrics (AAP) [8] [9], o tyle nie ma zbyt wielu badań naukowych, które potwierdzałyby dobroczynny wpływ porodu lotosowego [7] [10].

Zobacz również: Ile czasu mogę zostać z dzieckiem po porodzie przed powrotem do pracy?

Czy poród lotosowy jest bezpieczny?

Obecnie brak dowodów naukowych mówiących o tym, że poród lotosowy wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem [3]. Przeciwnicy tej metody rodzenia uważają, jednak, że nie tylko nie wiąże się ona z żadnymi korzyściami, ale może się ona przyczynić do rozwoju infekcji bakteryjnej [2]. Uważają oni również że pozostawienie pępowiny i łożyska do samodzielnego oddzielenia się nie jest zgodne z naturą, ponieważ większość ssaków, w tym także naczelne, odgryza je po porodzie i zjada [3].

Często zadawane pytania o poród lotosowy

Na czym polega poród lotosowy?

Poród lotosowy polega na odstąpieniu od procedury zaciśnięcia i odcięcia pępowiny i pozostawieniu jej oraz łożyska do samoczynnego uschnięcia i odpadnięcia.

Czy poród lotosowy jest bezpieczny?

Brak doniesień, które świadczyłyby o tym, że poród lotosowy jest niebezpieczny. Jednocześnie jednak brak także dowodów na to, że jest on korzystny dla dziecka.

Co to jest łożysko porodowe?

Łożysko poporodowe to narząd wydalany z organizmu kobiety po porodzie. Czasami zdarza się, że łożysko się uwięźnie w macicy podczas porodu lub nie dojdzie do jego całkowitego wydalenia, wtedy konieczna jest interwencja medyczna.

Co szpitale robią z łożyskiem?

Polskie szpitale mają obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia łożyska i następnie zutylizowania go w spalarni odpadów medycznych. Przekazywanie łożyska matkom po porodzie grozi grzywną lub aresztem, taka procedura jest dozwolona tylko w przypadku porodu domowego [11] [12].


Źródła:

1. https://dziecisawazne.pl/porod-lotosowy-placenta/

2.https://znana-polozna.pl/artykuly/porod-lotosowy-bez-tajemnic

3. https://plodnosc.pl/porod-lotosowy-narodziny-dziecka-zgodnie-z-filozofia-lotosu/

4. https://www.verywellhealth.com/lotus-birth-5182471

5. https://dziecisawazne.pl/czy-jedzenie-lozyska-po-porodzie-nowa-moda/

6. https://dziecisawazne.pl/porod-lotosowy-placenta/

7. https://www.healthline.com/health/pregnancy/lotus-birth

8. https://www.whattoexpect.com/news/pregnancy/are-lotus-births-safe/

9. https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C386374%2Cpozniejsze-zaciskanie-pepowiny-korzystne-dla-noworodkow.html

10. https://www.webmd.com/baby/is-lotus-birth-safe

11. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/lozysko-po-porodzie-wydalanie-i-badanie-po-porodzie

12. https://matkaprawnik.pl/co-sie-dzieje-z-lozyskiem-po-porodzie/

 

Oceń

Data publikacji: 24/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *