Smółka u noworodka

smółka u noworodka

Smółka jest zazwyczaj wydalana przez noworodka w ciągu pierwszej doby po porodzie [1]. Co to takiego? Z czego się składa? Jaki kolor ma smółka u noworodka? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Smółka – co to takiego?
2. Z czego składa się smółka u noworodka? Jaki ma kolor?
3. Kiedy pojawia się smółka u noworodka?
4. Co robić, gdy smółka się nie pojawia?
5. Smółka w wodach płodowych – o czym to może świadczyć?

Smółka – co to takiego?

Czym jest smółka? Tak nazywa się pierwsza kupka noworodka, wydalona przez niego po urodzeniu [1]. Wydalenie smółki oznacza, że układ pokarmowy malucha pracuje prawidłowo [2].

Z czego składa się smółka u noworodka? Jaki ma kolor?

Smółka u noworodka składa się z białek, wód płodowych, komórek nabłonka przewodu pokarmowego, a także tłuszczów i enzymów trawiennych [2] [3]. Zazwyczaj ma ona ciemnozielony lub nawet czarny kolor. Po smółce przychodzi czas na tzw. stolce przejściowe i dopiero później pojawiają się normalne kupki [2].

Zobacz również: Badania wolnego płodowego DNA Katowice – cena, gdzie zrobić?

Kiedy pojawia się smółka u noworodka?

Smółka u noworodka pojawia się zwykle w ciągu pierwszej doby po porodzie [2] [3]. Zasada ta nie dotyczy wcześniaków – maluchy, które są przedwcześnie urodzone, mogą oddać pierwszą kupę nawet dzień później [4].

Zobacz również: Kupa niemowlaka – kolory i zapachy – o czym mogą świadczyć?

Co robić, gdy smółka się nie pojawia?

Kiedy minęła pierwsza doba po porodzie, a smółka nadal się nie pojawia, taki objaw może świadczyć o chorobie Hirschsprunga [2]. To wrodzone schorzenie, które występuje u 1 na 5 000 noworodków i wymaga leczenia operacyjnego [5] [6]. Choroba może współwystępować z różnymi innymi nieprawidłowościami – neurologicznymi, sercowo-naczyniowymi lub związanymi z układem pokarmowym albo moczowym, często jest ona powiązana np. z trisomią 21 chromosomu (zespołem Downa) [7]. Leczenie operacyjne polega na wycięciu nieprawidłowo ukształtowanego odcinka jelita oraz odtworzeniu ciągłości przewodu pokarmowego [8].

Smółka w wodach płodowych – o czym to może świadczyć?

Inną nieprawidłowością związaną ze smółką, jest obecność wydalin w wodach płodowych i w rezultacie – ich zabarwienie na zielono. Sytuacja wymaga natychmiastowej konsultacji u lekarza, ponieważ u dziecka może się rozwinąć zespół aspiracji smółki (w skrócie MAS, czyli meconium aspiration syndrome), co grozi przedostaniem się smółki do dróg oddechowych malucha [3]. Leczenie zespołu aspiracji smółki opiera się na różnych metodach wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego – tlenoterapii, wentylacji mechanicznej, a także w cięższych przypadkach – pozaustrojowego natlenowania przezbłonowego [9]. Jeśli przebieg MAS jest ciężki, dziecko jest po urodzeniu karmione przez kroplówkę, lekarz może także rozważyć leczenie za pomocą surfaktantu, antybiotyków oraz leków zwiotczających mięśnie [9].


Źródła:

1. https://www.polozna.nl/dziecko/pierwsze-dni-2/

2. https://mamotoja.pl/czemu-lekarze-pytajao-smolke-noworodka-wyjasnia-ekspert,wazne-etapy-w-rozwoju-niemowlaka-film,1335,r22p1.html

3. https://kidshealth.org/en/parents/meconium.html

4. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/noworodek/smolka-czym-jest-smolka-u-noworodka-aa-LPSW-nyAM-5Qs3.html

5. https://dietetycy.org.pl/choroba-hirschsprunga/

6. http://www.czytelniamedyczna.pl/6073,choroba-hirschsprunga-u-dzieci-i-doroslych-kompendium-wiedzy-dla-chirurga-ogoln.html

7. Kessmann J. Hirschsprung’s Disease: Diagnosis and Management. American Academy of Family Physicians 74 (8): 1319–1322 (2006)

7. https://www.mp.pl/artykuly/45275,choroba-hirschsprunga

8. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/noworodek/71738,zespol-aspiracji-smolki

 

Oceń

Data publikacji: 16/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *