Ból brzucha na początku ciąży jest przez wiele kobiet mylnie interpretowany jako poronienie. Tymczasem mogą to być bóle implantacyjne, które są całkowicie naturalne i wynikają ze zmian, jakie zachodzą w organizmie podczas ciąży. Co jeszcze może powodować ból brzucha jak na okres w ciąży? Jakie objawy powinny stanowić powód do niepokoju? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Ból brzucha na początku ciąży – czy to normalne?
2. Bóle implantacyjne – co to takiego i co mają wspólnego z ciążą?
3. Ból brzucha jak na okres w ciąży – kiedy może stanowić powód do niepokoju?
Ból brzucha na początku ciąży, przypominający okres, zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. To jeden z fizjologicznych objawów ciąży, którego przyczyną są zmiany, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej [1]. W czasie ciąży pod wpływem hormonów płciowych dochodzi do rozciągania się więzadeł i stawów, a także powiększania macicy. Nagły wzrost zarodka może powodować wahania ciśnienia w jamie brzusznej, co jest często odczuwane jako ciągnięcie w pachwinach lub ból podbrzusza [1] [2].
Całkowicie normalnym zjawiskiem jest także ból brzucha jak na okres w ciąży, na dalszych jej etapach. Dolegliwość ta ma związek z ruchami dziecka oraz dalszymi przygotowaniami organizmu do porodu [2]. Pod koniec ciąży także może się pojawić ból podbrzusza – są to tzw. skurcze przepowiadające. Prawidłowe skurcze przepowiadające są najbardziej odczuwalne około 8. i 9. miesiąca ciąży, im bliżej terminu porodu, tym ich obecność może stanowić większy dyskomfort dla ciężarnej [3].
Zobacz również: Jakie badania wykonać przed ciążą?
Na początku ciąży pojawiają się także bardzo charakterystyczne bóle implantacyjne. Co to takiego? Są to dolegliwości bólowe związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy, którym często towarzyszy plamienie [4]. Ponieważ do implantacji zarodka w macicy dochodzi w terminie spodziewanej miesiączki (proces zaczyna się około tygodnia po owulacji i trwa do około 12 dni po niej), często zdarza się, że kobiety, które nie wiedzą, że są w ciąży, mylą krwawienie implantacyjne z miesiączką.
Zobacz również: Ciąża mnoga jako ciąża wysokiego ryzyka
Każdy niepokojący ból brzucha w ciąży warto skonsultować z lekarzem. Specjalista wykluczy inne możliwe przyczyny dolegliwości, takie jak np. ciąża pozamaciczna czy też zapalenie wyrostka robaczkowego [2]. W szczególności natychmiastowej reakcji wymaga sytuacja, gdy poza bólem pojawia się także krwawienie, gorączka, wymioty lub biegunka. Bez konsultacji z lekarzem nie należy przyjmować żadnych leków przeciwgorączkowych, przeciwwymiotnych, na biegunkę czy też uśmierzających ból.
Źródła:
1. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/bol-brzucha-na-poczatku-ciazy-aa-vzMa-24fe-dMwU.html
2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/przyczyny-objawy-i-leczenie-bolu-brzucha-w-ciazy-co-na-bol-brzucha-w-ciazy
3. https://www.mjakmama24.pl/porod/porod-naturalny/skurcze-przepowiadajace-porod-jak-je-rozpoznac-jakie-sa-objawy-aa-nWnf-Nck8-oKEc.html
4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/implantacja-zarodka-objawy-i-przebieg
Data publikacji: 15/03/2022, Data aktualizacji: 16/03/2022
Dodaj komentarz