Mutacje w obrębie genu MTHFR mogą powodować poważne problemy zdrowotne, istotne szczególnie dla kobiet starających się o potomstwo. Wpływają na przekształcanie kwasu foliowego i kobalaminy w ich aktywną postać, która jest wchłaniania przez organizm. Istnieje kilka wariantów mutacji, które sprawiają, że organizm kobiety może nie przyswajać kwasu foliowego.
Czy warto robić badanie MTHFR?
Jak najlepiej przygotować się do badania MTHFR?
Gdzie warto zrobić badanie MTHFR?
Czy do badania MTHFR w wyjątkowych okolicznościach trzeba dopłacać?
Warto wykonywać badanie MTHFR szczególnie przez kobiety w wieku rozrodczym, które planują ciążę lub mają za sobą poronienia. Mutacje w genie MTHF mogą nie dawać objawów, a problem pojawia się dopiero w czasie starań o dziecko. Nieodpowiednie przyswajanie kwasu foliowego powoduje problemy z poczęciem i utrzymaniem ciąży, przyczynia się również do powstawania wad cewy nerwowej u dziecka. Stosunkowo proste badanie genetyczne daje szansę na zdrową ciążę poprzez suplementację odpowiedniej formy kwasu foliowego.
Badanie MTHFR jest wykonywane na podstawie próbki krwi żylnej lub na podstawie wymazu z policzka, przy czym pacjent nie musi być na czczo. W dniu poprzedzającym badanie zaleca się dietę lekkostrawną. Najlepiej zgłosić się na badanie w godzinach porannych, w godzinach pracy punktu pobrań – wystarczy zabrać ze sobą dokument tożsamości.
Badanie w kierunku mutacji MTHFR należy wykonywać w certyfikowanych laboratoriach, które dysponują odpowiednim sprzętem do badań, wyszkolonym personelem oraz niezbędnym doświadczeniem. Badania wykonywane w takich placówkach są wiarygodne i kompleksowe, a przy tym nie zawierają ukrytych kosztów.
MTHFR cena powinna być kompletna, czyli badanie nie zawiera żadnych ukrytych kosztów, do których pacjent musi dodatkowo dopłacać. Dotyczy to zarówno badania na podstawie próbki krwi, jak i wymazu z policzka, który można pobrać samodzielnie. Certyfikowane laboratoria nie pobierają dopłat nawet w przypadku konieczności ponownego pobrania materiału, jeśli w pierwszej próbce znalazło się zbyt mało DNA pacjenta.
Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 26/01/2022
Dodaj komentarz