Badanie wolnego płodowego DNA to nowoczesny test diagnostyczny, który jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Badanie wolnego płodowego DNA wykonywane jest z próbki krwi pobranej od przyszłej mamy i pozwala ono na wczesne wykrycie, zdiagnozowanie oraz wprowadzenie skutecznego leczenia w przypadku wielu chorób genetycznych.
Jakie są rekomendacje ekspertów w kierunku badania wolnego płodowego DNA?
Dlaczego jest zalecane wykonanie badanie wolnego płodowego DNA u kobiet w ciąży?
Jakie stężenie cffDNA jest potrzebne do przeprowadzena skutecznego badania wolnego płodowego DNA?
Badanie cffDNA a ustalenie ojcostwa w czasie ciąży – na czym polega?
Eksperci zgodnie utrzymują, że wykonanie testu, jakim jest badanie wolnego płodowego DNA jest bardzo ważnym krokiem na drodze do poznania jak największej informacji o zdrowiu dziecka. Rekomendacja badania przez szerokie grono specjalistów związana jest z wysoką skutecznością badania oraz jego nieinwazyjnością.
Badanie wolnego płodowego DNA, a inaczej mówiąc badanie cffDNA, zalecane jest do wykonania u kobiet w ciąży, ponieważ pozwala ono na wykrycie kilkudziesięciu chorób genetycznych, mogących mieć ogromne znaczenie dla zdrowia malucha. Badanie wolnego płodowego DNA jest bezbolesne i niezwykle dokładne, dlatego eksperci tak często zachęcają rodziców do wykonania badania cffDNA.
Badanie wolnego płodowego DNA może być wykonane już od 10 tygodnia ciąży. Po 10 tygodniach w krwi matki krąży wystarczająca ilość cffDNA dziecka, dzięki czemu możliwe jest wykonanie badania. Nie zaleca się wykonania badania wcześniej, ze względu na niskie stężenia cffDNA dziecka w krwiobiegu matki. Za wcześnie wykonane badanie może prowadzić do niejasnych oraz niejednoznacznych wyników testu.
Dzięki analizie cffDNA dziecka krążącego w krwi matki możliwe jest wykonanie badania na ustalenie ojcostwa. Od DNA matki oddzielane jest cffDNA dziecka, które następnie porównywane jest z materiałem genetycznym potencjalnego ojca i możliwe jest ustalenie rodzicielstwa.
Data publikacji: 12/11/2021, Data aktualizacji: 17/12/2021
Dodaj komentarz