Skurcze łydek w ciąży mogą wynikać z błahych przyczyn, np. niedoboru magnezu i potasu, ale mogą także świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym. Gdy pojawił się skurcz łydek w nocy w ciąży, warto zwrócić szczególną uwagę na dietę przyszłej mamy.
Spis treści:
Skurcz łydek w ciąży to przypadłość, która dotyka wiele kobiet, które przygotowują się do nowej roli. Najczęstsze przyczyny skurczy łydek w ciąży to:
Aby załagodzić skurcze łydek w ciąży, warto wprowadzić kilka zmian dotyczących stylu życia. Na skurcz łydek w ciąży pomoże:
Jeśli skurcz łydek w nocy w ciąży jest na tyle silny, że często skutkuje nieprzespaną nocą, warto stosować także ciepłe kąpiele tuż przed snem.
Aby zminimalizować skurcze łydek w ciąży, warto wprowadzić kilka zmian w diecie. Szczególnie wskazane przy tej dolegliwości są produkty bogate w magnez oraz potas, takie jak rośliny strączkowe, wszelkie odmiany kaszy, orzechy oraz zielone warzywa. Zalecane jest także, by dieta była bogata w artykuły spożywcze zawierające witaminę B6 – ryby, ziemniaki oraz pieczywo żytnie i pszenne.
Gdy skurcz łydek w nocy w ciąży nadal występuje, należy unikać w ciągu dnia kawy – napój ten wypłukuje w dużych ilościach magnez z organizmu, co może stanowić główną przyczynę zwiększonej kurczliwości łydek.
Skurcz łydek w nocy w ciąży może wynikać także z cukrzycy ciążowej, czyli choroby metabolicznej, która skutkuje podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Schorzenie to dotyka około 6% ciężarnych. Można je wykryć dzięki badaniom w ciąży, a konkretnie – oznaczeniu glukozy w krwi na czczo.
Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej zwiększa się po 35. roku życia, w związku z tym kobiety, które zaszły w ciążę po 35. roku życia powinny wykonać zalecane badania prenatalne. Część z nich, np. badanie ultrasonograficzne czy test PAPP-A jest refundowana przez NFZ w ramach ministerialnego programu, inne (np. nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA o szerokim zakresie identyfikowanych chorób) można zrealizować na własną rękę odpłatnie.
Silne skurcze łydek w ciąży mogą być także związane ze zbliżającym się porodem. Do ich nasilenia dochodzi z reguły w III trymestrze ciąży. U wielu przyszłych mam skurcze mogą wystąpić także po porodzie – wynika to z dużego zapotrzebowania na magnez.
Aktualizacja: 17 marca 2021 r. | Zdjęcie główne: rioblanco
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 17/03/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz