Dzienniczek uczuć w ciąży - zrozum siebie i partnera!

Dzienniczek uczuć w ciąży – zrozum siebie i partnera!

Dzienniczek uczuć w ciąży

Codzienne opisywanie uczuć w czasie ciąży pomoże ci zrozumieć siebie i partnera. Taki dzienniczek ciąży poza działaniem terapeutycznym będzie wspaniałą pamiątką dla twojej rodziny. 

Dziecko zaczęło kopać. Hurra!!!

Prowadzenie dzienniczka nie jest trudne, lecz wymaga trochę pracy na początku. Stwórz własną lub zapoznaj się z naszą listą najczęściej pojawiających się uczuć. Na początku proponujemy  skorzystanie z naszej listy, gdyż pojawiająca się salwa uczuć i emocji może być trudna do zidentyfikowania i nazwania. Na liście takiej powinny znaleźć się emocje od najbardziej pozytywnych  po najbardziej negatywne.

Codziennie opisuj swoje uczucia i dolegliwości im towarzyszące. Każdy opis uczuć i dolegliwości ciążowych powinien być jak najobszerniejszy. Im więcej emocji i szczegółów opiszesz tym lepiej. Staraj się zapisywać swoje uczucia w następującym schemacie:

UCZUCIE – GDY – SYTUACJA (LUB DOLEGLIWOŚĆ)

GDY – SYTUACJA (LUB DOLEGLIWOŚĆ) – UCZUCIE

Rejestruj same uczucia i sytuacje. Nie zastanawiaj się nad tym dlaczego tak czujesz. Nie analizuj swoich emocji i nie poddawaj ich obróbce intelektualnej. Unikaj opisywania uczuć używając słów: ponieważ, bo, gdyż, zawsze, wszędzie, nikt, nigdy. Pisz tylko o sobie, np. Gdy bolą mnie stopy i mam opuch­nięte kostki, czuję się zmęc­zona i roz­drażniona. Mam ochotę gryźć! Będzie ci łatwiej, jeśli zaczniesz od słowa czuję, np. Czułam wielką radość, gdy mój partner powiedział mi, że w weekend pojedziemy nad morze.

informacja

Pamiętaj! Nie opisuj emocji na koniec dnia, bo to nigdy nie to samo. Staraj się notować wszystko na bieżąco. Na prowadzenie dzienniczka uczuć poświęcić notes lub zeszyt, który zawsze będziesz nosić przy sobie. Unikaj opisywania swoich uczuć w trzeciej osobie lub używania słów: my, myśmy, lub robiło się, czuło się, człowiek czuje, bo to nie będzie o Tobie! Pamiętaj, że to ma być opis twoich uczuć podczas ciąży, a nie znajomych czy rodziny.

Na opis każdego dnia zostaw sobie odrębną kartkę. Pod opisem wszystkich dni tygodnia stwórz tabelkę. Tabelka ta powinna składać się z 2 kol­umn. W pier­wszej wpisu­jesz wszys­tkie uczu­cia (wg listy), które pojaw­iły się w ciągu danego dnia. Zrób zestawienie tygodnia. W drugiej umieść natęże­nie emocji. Możesz stosować skalę od 1 do 10, gdzie 1 to słabe i niewiele znaczące uczu­cie, a 10 to istna eksplozja. Pamię­taj, że w ciągu doby możesz przeży­wać nawet 10 – 20 skra­jnie różnych emocji. Przykład:

Emocje – Natężenie

Irytacja i złość – 7

Radość – 10

Smutek i żal – 8

Podwójny zapis (opisowy i tabelka) ułatwi ci weryfikację prawdziwości swoich uczuć i pozwoli na umocnienie więzi z partnerem i zbudowanie nowych relacji rodzinnych. Pokaże też, jak gwałtowne mogą być zmiany emocjonalne, zwłaszcza w na początku ciąży. Zauważ, że na twój stan psychiczny bardzo często mają wpływ typowe dolegliwości ciążowe, takie jak: zaparcia, hemoroidy czy zgaga. Warto więc po zakończonym tygodniu wracać do swoich zapisków i analizować je wspólnie ze swoim partnerem.

Opisywanie uczuć pozwoli ci zrozumieć siebie

Pierwsza faza huśtawki hormonalnej w ciąży może trwać nawet do 5. miesiąca. Polega ona na tym, że przyszła mama ma skłonność do niestabilności psychicznej i roztrząsania nadchodzących zmian. Towarzyszą temu nagłe i skrajne zmiany nastroju oraz rozdrażnienie podobne do syndromu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Od drugiego trymestru wytwarzające się hormony stopniowo stabilizują sytuację emocjonalną. Dolegliwości ciążowe stają się mniej dokuczliwe, a ty stajesz się ujmująco zaokrąglona i w czujesz się lepiej. W trzecim trymestrze twój brzuch przybiera kształt ogromnej kuli. Masz problem z wykonaniem najprostszych czynności, takich jak włożenie butów czy położenie się do łóżka. Pobudzony hormonalnie twój instynkt budowania gniazda znowu wywołuje w tobie naprzemienną radość, nerwowość i niepokój.

Wszystkie przypadłości w ostatnim trymestrze stają się powodem do zniecierpliwienia i obaw o zdrowie dziecka. Zawsze warto więc wszystkie te uczucia spisywać w dzienniczku, aby łatwiej zrozumieć to co się z nami dzieje.

Polecamy wypowiedź eksperta: Badania prenatalne. Czy rzeczywiście należy się bać?

Twój partner też przeżywa ciążę!

Zachodząc w ciążę lub planując poczęcie powinnaś również pamiętać o uczuciach partnera. Dla niego to również stresujący i emocjonalny okres. Twój partner podobnie jak ty silnie przeżywa ciążę i wszystko co się z tobą teraz dzieje. Możesz zaproponować mu prowadzenie osobistego dzienniczka emocji, jednak nienawykli do okazywania uczuć mężczyźni nie zawsze chcą taki dziennik prowadzić, ani też mówić i opowiadać o tym co czują.

Nie zmuszaj go do tego. To co tobie pomaga nie zawsze jest skuteczne w przypadku partnera. Powinnaś sobie uświadomić, że wątpliwości i niepokój partnera mogą wynikać nie tylko z obawy o twoje zdrowie, ale również o seks. Wielu mężczyzn w trosce o bezpieczeństwo swojej ciężarnej partnerki uważa, że seks w ciąży jest niedopuszczalny.

Jego zachowanie może wydawać ci się obojętne lub wręcz chłodne, a tymczasem on obawia się, że niechcący może zrobić krzywdę tobie lub dziecku. Woli więc unikać przytulania i innych czułości mogących prowadzić do zbliżenia.

20 minut na szczerą rozmowę

Bardzo dobrym sposobem na porozumienie w każdej sytuacji jest szczera rozmowa. Staraj się poświęcić 20 – 30 minut na wieczorną pogawędkę z partnerem. Opowiedz mu: jak minął twój dzień? co się działo w pracy? co powiedział lekarz? Wyjaśnij mu, że nie oczekujesz jakichś szczególnych porad, tylko chcesz, aby po prostu cię wysłuchał i przytulił kiedy jest ci źle.

Pamiętaj, że mężczyźni koncentrują się na działaniach, a my kobiety na uczuciach, dlatego też twój partner będzie jak najszybciej chciał rozwiązać problem, a nie tylko poświęcać czas na rozmowę o nim. Oboje powinniście zaakceptować te różnice i spróbować zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Zachęć go również do opowiedzenia o swoich wrażeniach z całego dnia. Zapytaj co go trapi. Być może sprawy, którymi się zamartwia da się wspólnie rozwiązać.

Nie mów też wyłącznie o sobie, daj mu się wygadać. Przynajmniej raz w tygodniu starajcie się wykorzystywać w wieczornych rozmowach dzienniczek uczuć ciążowych. Łatwiej uda się wam zaakceptować nową sytuację i dojść do porozumienia.

Mówienie o uczuciach wpływa pozytywnie na ciążę!

Badania pokazują, że mówienie o swoich uczuciach pozytywnie wpływa nie tylko na kobietę w ciąży, ale również na wszystkich ludzi. Mimo, iż mężczyźni rzadko dzielą się nimi to takie działanie i dla nich stanowi sposób na uspokojenie. Staraj się zawsze rozmawiać nie tylko z partnerem, ale również przyjaciółmi, znajomymi czy rodziną.

Mówiąc im, że ciąża stanowi dla ciebie wielkie wyzwanie, a towarzysząca jej huśtawka emocjonalna powoduje zmiany twojego zachowania, poczujesz się znacznie lepiej.

Nie spotkasz się bowiem z negatywną opinią tylko ze zrozumieniem. Właściwe wyjaśnienie i opisanie twojego stanu, szczególnie na początku ciąży,  spowoduje, że będziesz znacznie spokojniejsza i dobrze widziana w pracy lub w sąsiedztwie, gdyż nikt nie pomyśli, że nadmierna irytacja czy złośliwości wynikają z twojego usposobienia.

Dzienniczek ciąży: terapia i pamiątka

Prowadzenie dzienniczka uczuć i dolegliwości w ciąży to ogromny plus nie tylko dla ciebie. Od chwili zajścia w ciążę ty i twój partner stajecie się rodziną i jej dobro jest od tej pory dla was najważniejsze. Warto więc spisywać swoje przemyślenia, uczucia i emocje towarzyszące byciu mamą i tatą, już od chwili poczęcia.

Działania te mają nie tylko wymiar terapeutyczny, ale przede wszystkim mogą stanowić wspaniałą pamiątkę dla was i malucha. Zachodząc w kolejną ciążę możesz wracać do pierwszego dzienniczka i porównywać swój stan emocjonalny.  Dowiesz się, że uporczywe dolegliwości ciążowe mogą wywoływać podobne lub nawet te same odczucia. Łatwiej je wówczas zaakceptujesz i poradzisz sobie z nowymi przypadłościami. Nasze wspomnienia są ulotne warto więc zapisywać je nie tylko dla siebie, ale również dla dziecka!

Budowanie  relacji z partnerem podczas ciąży to jedna z najważniejszych kwestii dla każdej mamy. Dzienniczek uczuć powoli wam cieszyć się wszystkimi wspólnie spędzonymi chwilami oraz ważnymi momentami, w których mężczyzna nie może być obecny.

informacja

Pamiętaj! Jeśli stan przygnębienia i żalu w ciąży się przeciąga. Negatywne uczucia nie mijają, a wręcz się nasilają, a ty masz obawy, że możesz zrobić coś sobie lub dziecku to koniecznie udaj się do lekarza. Być może to chwilowe obniżenie nastroju, ale również mogą to być pierwsze symptomy świadczące o depresji. Szczególnie teraz nie powinnaś bagatelizować żadnych niepokojów i obaw związanych z twoim stanem psychicznym.

Przeczytaj też: Jak sobie radzić z depresją w ciąży..

Ciąża to prawdziwa rewolucja. Dzienniczek pomoże ci przez nią przejść

Zmienia nie tylko fizyczne twoje ciało i samopoczucie, to także źródło różnorodnych emocji i uczuć. Huśtawka emocjonalna w ciąży jest zjawiskiem normalnym. Nie powinna więc dziwić ciebie i partnera euforyczna poranna radość z powodu pierwszych ruchów dziecka, popołudniowa sprzeczka o drobnostki, czy wieczorny płacz i zawodzenie z powodu słodkiego szczeniaczka, którego zdjęcie właśnie zobaczyłaś w Internecie.

Wszystkie te stany psychiczne związane są z hormonami wytwarzanymi w twoim ciele podczas ciąży. Taka niestabilność uczuciowa ściśle wiąże się z tym, że psychika kobiety musi przejść 3 klasyczne stadia zanim przyzwyczai się do nowej sytuacji. Aby przejść tę rewolucje łagodnie i spokojnie przygotowywać się do nowej sytuacji warto prowadzić dzienniczek ciąży. 

Współcześnie wiele kobiet w ciąży kupuje gotowe i profesjonalnie dzienniczki ciąży, w których oprócz terminarza wizyt, miejsca na ważne telefony i wykazu koniecznych badań można znaleźć wiele innych ciekawych informacji na temat stanu błogosławionego. Warto jednak dzienniczek ciąży uzupełnić o dzienniczek uczuć.


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/09/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *