Sposoby na ciążowe mdłości - badaniaprenatalne.pl

Sposoby na ciążowe mdłości

sposoby na ciążowe mdłości

Poranne mdłości, którym towarzyszą czasem również wymioty, to jedna z pierwszych oznak ciąży. Uważa się, że za ich wystąpienie odpowiedzialne są zmiany hormonalne, jakie zachodzą wówczas w organizmie, a w tym zwiększenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej czyli HCG. Czas utrzymywania się ciążowych mdłości może być różny, zwykle ustępują one jednak wraz z upływem pierwszego trymestru.

Mimo iż są zmorą większości przyszłych matek należy pamiętać, że istnieją całkiem skuteczne sposoby radzenia sobie z tą przykrą dolegliwością.

Sposoby na ciążowe mdłości

1. Jedzenie

W związku z tym, że mdłości pojawiają się przeważnie rano, kiedy mamy pusty żołądek, warto jeszcze przed wstaniem z łóżka zjeść małą przekąskę. Najlepsze będą tutaj tak zwane suche przekąski, a więc sucharki, krakersy, migdały czy herbatniki. W ciągu dnia kobieta powinna jeść często, ale małymi porcjami. Niezbędne jest dostarczenie do organizmu witamin i składników mineralnych.

Posiłki powinny być ponadto lekkostrawne, raczej gotowane i duszone niż smażone. Należy za to unikać potraw tłustych oraz ostrych przypraw. Są one bowiem ciężkostrawne i obciążają żołądek, wywołując przez to złe samopoczucie.

Wśród produktów zalecanych do jedzenia w czasie ciąży zalicza się chude mięso, ryby, warzywa oraz zboża. Co ciekawe składnikiem łagodzącym poranne mdłości będzie witamina B6, która obecna jest m.in. w kapuście, ziemniakach, szpinaku, kalafiorze i marchwi, ale także w nasionach roślin strączkowych, czy we wspomnianym już chudym mięsie.

Przeczytaj też: Ciąża tydzień po tygodniu

2. Picie

W przypadku wystąpienia mdłości pomocne może okazać się spożywanie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej, pitej jednak powoli, małymi łyczkami. Woda wpłynie pozytywnie na samopoczucie przyszłej mamy, ale też ułatwi pozbycie się toksyn z organizmu, poprawi kondycję skóry, a przede wszystkim nie dopuści do odwodnienia jeśli mdłościom będą towarzyszyć wymioty.

Na ciążowe mdłości dobre są także napary z mięty, melisy i rumianku. Poprawiają one trawienie i działają uspokajająco, nie wszystkie jednak nadają się dla ciężarnych kobiet, dlatego ich zastosowanie należy skonsultować z lekarzem. Kolejnym zbawiennym produktem jest imbir, który dodany do herbaty lub zalany wrzątkiem doskonale zneutralizuje poranne dolegliwości. Należy z kolei unikać picia dużej ilości czarnej mocnej herbaty, herbaty zielonej, czerwonej oraz kawy i napojów gazowanych.

3. Drażniące zapachy

Zdarza się czasem, że zapachy, które do tej pory tak lubiłyśmy w czasie ciąży zaczęły nam przeszkadzać. Nos kobiety jest wtedy szczególnie wyczulony na nieprzyjemne zapachy, których pojawienie się również może być przyczyną mdłości. Jeśli to konieczne należy zmienić perfumy, a także unikać gotowania potraw, których przyrządzenie związane jest z powstawaniem charakterystycznych zapachów. Od czasu do czasu można też dokładnie wywietrzyć wszystkie pomieszczenia.

4. Aktywność fizyczna

Warto w pierwszym trymestrze ciąży zachować aktywność fizyczną, oczywiście pamiętając przy tym o zdrowym rozsądku. Spacery na świeżym powietrzu, delikatna gimnastyka czy pływanie nie zaszkodzą, wpłyną za to bardzo korzystnie nie tylko na kondycję i samopoczucie przyszłej matki, ale pomogą przede wszystkim w pozbyciu się porannych mdłości.

Zobacz też: Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i kiedy może być groźny?


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *