Test Panorama to nieinwazyjne, przesiewowe badanie prenatalne. Do jego przeprowadzenia wystarcza próbka krwi mamy. Dostępny do wykonania jest bardzo wcześnie, gdyż już od 9 tygodnia ciąży. Pozwala oszacować potencjalne ryzyko wystąpienia u dziecka trisomii i innych nieprawidłowości genetycznych. Na czym polega test Panorama? Jakie są wskazania do jego wykonania? Od czego jest zależna cena testu Panorama? Te oraz inne zagadnienia opisano poniżej.
Spis treści:
Test Panorama należy do grupy nieinwazyjnych testów prenatalnych (NIPT). Analizuje cffDNA, czyli wolne, pozakomórkowe DNA dziecka. Wraz z rozwojem ciąży rośnie stężenie materiału genetycznego płodu (cffDNA).
Dzięki temu możliwe jest badanie jego DNA i przeprowadzenie analizy pod kątem różnorodnych nieprawidłowości genetycznych oraz płci.
Test Panorama sprawdza liczne zaburzenia w liczbie oraz strukturze chromosomów dziecka.
Najszersza wersja testu Panorama (Extended) analizuje:
Na życzenie rodziców może być również zbadana płeć dziecka, która zostanie podana na wyniku testu.
Wynik testu Panorama pozwala oszacować ryzyko wystąpienia u dziecka zaburzeń o podłożu genetycznym. Jeśli wynik testu Panorama jest nieprawidłowy (czyli sugeruje możliwość wystąpienia choroby genetycznej), zalecane są kolejne badania, które go potwierdzą lub mu zaprzeczą. Najczęściej dalsza diagnostyka nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, więc ustają obawy rodziców dotyczące podejrzewanych chorób.
W teście Panorama ekstrakcji jest poddawane cffDNA (wolne DNA płodu). Analizowane jest z wykorzystaniem technologii opartej na SNP (polimorfizmy pojedynczych nukleotydów). Test Panorama został zatwierdzony w badaniu z udziałem 20 000 uczestników, a do tej pory na całym świecie test został wykonany ponad 2 000 000 razy.
Test Panorama jest wykonywany w USA, a jego producentem jest Natera.
Według Międzynarodowego Towarzystwa Badań Prenatalnych (International Society for Prenatal Diagnosis, ISPD) test przesiewowy taki jak test Panorama zalecany jest do wykonania dla kobiety w ciąży w każdym wieku. Część wad genetycznych (np. zespół Downa) występuje z większą częstotliwością u mam powyżej 35 roku życia, jednak duża grupa zaburzeń nie ma związku z wiekiem kobiety. Dlatego tak ważne jest, by ciężarna niezależnie od tego ile ma lat, skorzystała z możliwości, jakie daje test Panorama i zdobyła wiedzę na temat zdrowia swojego malucha.
W teście Panorama cena różni się w zależności od wybranej opcji testu. Dostępne są 3 wersje: Basic, Advanced, Extended. Cena testu Panorama waha się od około 2 200 zł do 2 800 zł.
Im szerszy zakres badania, tym cena testu Panorama jest wyższa. Jednak biorąc pod uwagę korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia testu Panorama, wydaje się w zupełności uzasadniona. Daje istotne informacje o zdrowiu dziecka, dzięki którym zarówno lekarze jak i rodzice mogą odpowiednio przygotować się do dalszego przebiegu ciąży i narodzin malucha. Ponadto warto zaznaczyć, że test jest nieinwazyjny, czyli nie wnosi żadnego ryzyka poronienia.
Zarówno test Panorama jak i test NIFTY opierają się na analizie krwi ciężarnej, w której obecne jest DNA płodu. Oba są w pełni bezpieczne dla mamy i dziecka. Wykazują czułość na poziomie powyżej 99% (dla trisomii 21.). Różnią się natomiast zakresem badania, gdyż test NIFTY pro bada dodatkowe zaburzenia genetyczne (rzadkie trisomie, szeroki panel mikrodelecji i mikrodupliacji), podobnie Panorama bada nieprawidłowości nieobecne w zakresie NIFTY pro (triploidia czy zespół znikajacego bliźniaka). Test NIFTY pro to również jedyne badanie prenatalne, które zawiera szeroki zakres ubezpieczenia. NIFTY pro i Panorama różnią się też metodą badania oraz miejscem wykonywania analiz.
JAK WYBRAĆ NIPT?
.
Źródła: www.natera.com, www.panorama-test.pl, materiały informacyjne Medfemina, www.badanienifty.pl
Zdjęcie: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 30/06/2021, Data aktualizacji: 14/12/2023
Dodaj komentarz