Znieczulenie do porodu – kiedy masz do niego prawo?

Znieczulenie do porodu - kiedy masz do niego prawo?

Współczesna medycyna zna wiele sposobów na to, by załagodzić bóle porodowe i poporodowe. Okazuje się, że nie każdy poród musi boleć! Kiedy ciężarna ma prawo do znieczulenia?

Spis treści:

  1. Poznaj farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego
  2. Zastosowanie znieczulenia z wykorzystaniem środków farmakologicznych wymaga zgody pacjentki
  3. Znieczulenie nie wymaga udziału anestezjologa w całym porodzie
  4. Czy każda kobieta może skorzystać z metod łagodzenia bólu poporodowego?
  5. Ile kosztuje znieczulenie do porodu?

Poznaj farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego

Istnieje wiele sposobów na to, by załagodzić ból w trakcie porodu. Współczesna medycyna korzysta w tym celu z metod niefarmakologicznych i farmakologicznych.

Do niefarmakologicznych metod należą:

  • akupresura,
  • masaż relaksacyjny,
  • metody fizjoterapeutyczne,
  • okłady,
  • techniki oddechowe.

Metody te nie wymagają udziału lekarza w akcji porodowej.

Metody farmakologiczne natomiast wymagają obecności lekarza, a także stałej kontroli i monitorowania stanu zdrowia przyszłej mamy oraz jej dziecka.

Należą do nich:

  • analgezja wziewna,
  • blokada nerwu sromowego,
  • domięśniowe podanie opioidów,
  • dożylne podanie opioidów,
  • znieczulenie miejscowe krocza,
  • znieczulenie podpajęczynówkowe,
  • znieczulenie zewnątrzoponowe.

Zastosowanie znieczulenia z wykorzystaniem środków farmakologicznych wymaga zgody pacjentki

Jeśli personel szpitala uznał, że konieczne jest zastosowanie farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego, aby móc z nich skorzystać, wymagana jest zgoda pacjentki. Zanim ciężarna podpisze taką zgodę, powinna ona zostać powiadomiona o specyfice danej metody znieczulania, a także otrzymać pełną informację na temat możliwych powikłań i skutków ubocznych. Informacja ta powinna zostać przekazana w sposób zrozumiały, tak, by rodząca nie miała żadnych wątpliwości co do zastosowania danej metody znieczulenia i mogła świadomie podjąć decyzję o porodzie ze znieczuleniem.

Znieczulenie nie wymaga udziału anestezjologa w całym porodzie

Zastosowanie u rodzącej znieczulenia zewnątrzoponowego, znieczulenia podpajęczynówkowego lub znieczulenia mieszanego wymaga wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem. Może on jednak prowadzić w tym samym czasie kilka porodów. Warunkiem wykonania znieczulenia jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych i położniczych, a także uzyskanie pisemnej zgody ciężarnej.

Czy każda kobieta może skorzystać z metod łagodzenia bólu poporodowego?

Zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie w Polsce 31 sierpnia 2016 roku, każdy szpital powinien zapewnić rodzącej możliwość skorzystania ze znieczulenia do porodu. Nie każda kobieta kwalifikuje się jednak do tego, by można było zastosować u niej znieczulenie. O tym, czy będzie można podać ciężarnej znieczulenie, decyduje w głównej mierze jej stan zdrowia, ale i także faza rodzenia, w której się ona znajduje.

Ile kosztuje znieczulenie do porodu?

W przypadku porodu drogami natury łagodzenie bólu porodowego stanowi jeden z elementów świadczenia zdrowotnego, co oznacza, że każda rodząca może bez żadnych dodatkowych opłat skorzystać ze znieczulenia.

PAMIĘTAJ: jeśli masz jakiekolwiek obawy związane z porodem, nie bój się zadawać pytań położnej lub lekarzowi prowadzącemu.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 06/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *