Co należy wiedzieć przed badaniem kariotypu?

Co należy wiedzieć przed badaniem kariotypu?

Jak się przygotować do badania kariotypu, Czy badania kariotypu są drogie, Gdzie można zrobić badania kariotypu, Czy badanie kariotypu jest refundowane

Czas po poronieniu może być wyjątkowo ciężki dla obojga rodziców. Pojawiają się wtedy pytania, czy warto starać się o drugą ciąże i czy będzie to bezpieczne. Żeby uniknąć przykrych dylematów, można w tym czasie dokonać badania kariotypu, aby przekonać się o powodzie poronienia i wspólnie z lekarzem, przygotować się do kolejnej ciąży. Badanie jest bezbolesne i dostępne dla każdej z mam.

Jak się przygotować do badania kariotypu?
Czy badania kariotypu są drogie?
Gdzie można zrobić badania kariotypu?
Czy badanie kariotypu jest refundowane?

Jak się przygotować do badania kariotypu?

Badania genetyczne płodu najlepiej przeprowadzić po pierwszym poronieniu, aby poznać przyczynę utraty dziecka. Badania zalecane są również rodzicom i jest to badanie kariotypu.

Dla rodzica badanie kariotypu przypomina zwykłą morfologię i nie potrzeba tutaj dodatkowych przygotowań. Próbka pobrana z poronienia, powinna być odpowiednio pobrana i zabezpieczona. Może być to wycinek kosmówki lub inna tkanka. Laboratoria często udostępniają też swoje materiały do zabezpieczenia próbki, którą możemy przygotować samemu i odesłać. Wynik jest dostępny po kilkunastu dniach i gotowy do omówienia z lekarzem.

Czy badania kariotypu są drogie?

Cena badania kariotypu wynosi około 500 zł i zależna jest od miasta, gdzie chcemy je wykonać. Badanie kariotypu jest jednorazowe i daje większa szansę na pomyślny przebieg kolejnej ciąży i pomoże wykluczyć choroby genetyczne.

Gdzie można zrobić badania kariotypu?

Obecnie można znaleźć w internecie wiele placówek zajmującymi się badaniami kariotypu, wystarczy wyszukać placówkę w najbliższym mieście, aby oddać próbki.

Czy badanie kariotypu jest refundowane?

Badania tego typu Państwo refunduje od drugiego poronienia. W uzasadnionych przypadkach, takich jak wiek powyżej 35 lat, stwierdzone mutacje genetyczne i poronienia u członków rodzin, można starać się o pomoc w NFZ. Przy pierwszej utracie, można poprosić lekarzy, różnych specjalizacji o skierowania na bardziej ogólne badania, pod kątem tarczycy, przeciwciał i krwi. Warto jednak dokonać również badania kariotypu, aby zapewnić sobie spokój przy kolejnej ciąży.

Oceń

Data publikacji: 24/06/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.