Badanie nasienia to jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje mężczyzna m.in. przy problemach z płodnością. Nic dziwnego – jest szybkie, bezbolesne i stosunkowo niedrogie, a pozwala uzyskać wiele ważnych informacji na temat kondycji plemników. Jak przygotować się do badania nasienia, by wynik był jak najbardziej wiarygodny i pomocny w dalszej diagnostyce?
Zalecenia na ten temat wydała przede wszystkim Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przed badaniem powinny one zostać przekazane w klinice/laboratorium. Właściwe przygotowanie się oraz przestrzeganie podstawowych zaleceń pozwoli na uzyskanie możliwie wiarygodnego wyniku z wykonanego badania nasienia.
Spis treści:
Nie. WHO zaleca, aby okres wstrzemięźliwości seksualnej wynosił 2-7 dni, a niektóre kliniki zawężają ten czas do 3-5 dni. Zbyt krótki okres od ostatniego stosunku może powodować sztuczne obniżenie koncentracji plemników, co zafałszuje uzyskany wynik, a zbyt długi – zwiększenie jej przy jednoczesnym obniżeniu m.in. ich ruchliwości – żywotności plemników.
Przy kolejnym badaniu nasienia najlepiej zachować dokładnie ten sam okres wstrzemięźliwości, co pozwoli jak najdokładniej porównać uzyskane wyniki.
To zależy. Najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem, informując go o swoich schorzeniach, przyjmowanych lekach i innych suplementach. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz ustali, czy badanie nasienia jest w danym momencie możliwe, czy konieczne będzie jego przesunięcie i czy dane konkretne leki mogą być przyjmowane przed badaniem nasienia.
Również wykonanie badania podczas przeziębienia należy skonsultować z lekarzem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
To może Cię zainteresować: Badanie nasienia
Zaleca się, aby pobranie materiału nastąpiło w pobliżu laboratorium, w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, które jest wyposażone w łazienkę. Dzięki temu możliwość zanieczyszczenia nasienia czy jakiejkolwiek degradacji zostanie zmniejszona, a ponadto będzie można bardziej precyzyjnie ustalić moment oddania ejakulatu do pojemnika. Dodatkowo mężczyzna otrzymuje do dyspozycji także specjalne prezerwatywy. Dzięki nim może ona pozyskać wymaganą próbkę w trakcie odbytego stosunku seksualnego z partnerką.
W określonych przypadkach możliwe jest oddanie nasienia w domu (do pojemniczka uzyskanego z laboratorium lub ewentualnie do specjalnej prezerwatywy), jednak trzeba zachować w tym przypadku określone środki ostrożności. Próbka powinna zostać przekazana do laboratorium w ciągu 60 minut i transportowana w temp. 20-37°C.
W wielu klinikach i laboratoriach istnieje taka możliwość, co znacznie podnosi komfort badania. Nasienie oddaje się drogą masturbacji i musi w całości znaleźć się w przygotowanym do tego celu pojemniczku. Jeśli z jakichś powodów nie uda się tego zrobić, należy poinformować personel.
Ciekawy artykuł: Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?
WHO zaleca, aby zachować podstawowe zasady higieny. W praktyce tego typu informacje powinny znajdować się bezpośrednio w klinice. Najczęściej pomieszczenie do oddania nasienia są wyposażone w łazienki, a przynajmniej umywalki.
Przed oddaniem nasienia warto oddać mocz, a następnie obmyć zewnętrzne narządy płciowe i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym lub gazikiem.
Badanie nasienia – przygotowanie do badania wymaga zachowania kilka istotnych zasad. Wcześniej należy przede wszystkim poinformować swojego lekarza prowadzącego o wszelkich chorobach, jak również przyjmowanych lekach. To bardzo ważna informacja, gdyż może ona w zupełności zmienić interpretowane wyniki.
Następnie trzeba poinformować specjalistę o częstości wytrysków na przestrzeni ubiegłych trzech miesięcy. Ponadto nie można zataić faktu o narażeniu na działanie wysokiej temperatury, promieniowania bądź ultradźwięków itd.
Na okres 3-5 dni zaleca się powstrzymać od spożywania alkoholu przed oddaniem próbki. Może on bowiem przyczynić się do wywołania zaburzenia spermatogenezy. W tym okresie warto również ograniczyć palenie papierosów oraz unikać nadmiernego wysiłku. Te czynniki mogą zafałszować otrzymany wynik.
Jednym z najważniejszych zaleceń jest to, aby podczas oddawania nasienia mężczyzna był zdrowy. Ewentualna infekcja albo podwyższona temperatura czy nawet zatrucie pokarmowe mogą nieefektywnie wpłynąć na uzyskany wynik. W związku z tym lepiej przeprowadzić badanie dopiero już po ustąpieniu wymienionych objawów. Na wynik mogą wpłynąć też przyjmowane antybiotyki, zatem trzeba odczekać minimum 2 tygodnie od momentu zakończenia ich przyjmowania.
Wszystkie zbadane parametry pochodzące z badania nasienia muszą zostać razem ocenione. Najlepszy wynik to informacja o tym, iż w spermie występuje właściwa ilość plemników. Istotnym kryterium jest także ich ruchliwość. Szacuje się, iż szansa na zapłodnienie po roku starań to aż 85%. Jeśli wyniki wskażą na część plemników o nieodpowiedniej ruchliwości to jeszcze nie ma powodów do obaw.
Brak plemników w próbce wskazuje na azoospermię. Zwykle przyczyną tego jest problem z drożnością nasieniowodów. W pewnych przypadkach azoospermia może wskazywać też na uszkodzenie jąder albo niedoczynność przysadki mózgowej.
Kryptozoospermia to następna nieprawidłowość, którą można wykryć z badania nasienia. To stężenie plemników wynoszące mniej niż 1 mln/ml. Można zaobserwować również zwiększoną ilość plemników. Okazuje się, iż ta przypadłość może negatywnie wpływać na męską płodność. Spośród innych przyczyn można znaleźć zmniejszoną ilość DNA występującą w spermie mężczyzny i zbyt szybkie wykorzystywanie fruktozy. Daje ona bowiem plemnikom energię oraz pozwala im na przemieszczanie się.
Otrzymany wynik z badania nasienia może również poinformować o nieprawidłowej ilości nasienia. Ten stan polega na tym, że jedna porcja wynosi mniej niż 0,5 ml spermy. Zwykle to częsty skutek wad rozwojowych i zabiegów operacyjnych, a nawet chorób zakaźnych. Niekiedy taka aspermia jest przejściowa, zwłaszcza po odbyciu zbyt wielu zbliżeń seksualnych w zbyt krótkim czasie.
Źródła:
Podstawowe badanie nasienia wg standardów Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2010. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Warszawa 2016.
Badanie nasienia – metoda manualna. Standardy według wytycznych WHO z 2010 r. opracowane przez Komisję do Spraw Konsensusu Lekarsko–Diagnostycznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (PTA) z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL), „Diagnostyka Laboratoryjna” 2010, 46, 2
autor: Agnieszka
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Zdjęcie: ©puhhha/pl.123rf.com
Data publikacji: 20/04/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz