Jeśli Twoje dziecko ma objawy, takie jak wzdęcia, biegunki, nudności i wymioty, bóle kości, stawów, nerwowość, spadek koncentracji, astma czy egzema to mogą one świadczyć zarówno o nietolerancji laktozy, jak i o nietolerancji glutenu. Na pierwsze schorzenie cierpi co trzeci Polak, a 95% osób nie ma świadomości o celiakii, która może iść również w parze z nietolerancją laktozy.
Nietolerancje pokarmowe, takie jak nietolerancja laktozy czy glutenu, mają swoje źródło głównie w jelitach. Jednak schorzenia te mogą dawać początek wielu innym chorobom, np. problemom gastrycznym, zmianom na skórze, niepłodności czy nowotworom przewodu pokarmowego. W przypadku celiakii, gluten wyzwala u chorego reakcję autoimmunologiczną, która jest wymierzona przeciwko jego własnym tkankom. W rezultacie dochodzi do zaniku bardzo ważnych kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. To z kolei prowadzi do niedoboru enzymów trawiennych, w tym między innymi enzymu laktazy, który odpowiada za trawienie cukru mlekowego, czyli laktozy. Powstałe schorzenie nazywamy wtórną nietolerancją laktozy, która bardzo często idzie w parze z celiakią.
Przeczytaj też: Co to jest celiakia?
Na szczęście ta forma nietolerancji pokarmowej może być odwracalna po wprowadzeniu ścisłej diety bezglutenowej. Niewłaściwe rozpoznanie przyczyn problemu prowadzi zazwyczaj do niepotrzebnej eliminacji produktów mlecznych, które są istotne w codziennej diecie zdrowego dziecka. Po wyeliminowaniu glutenu – toksycznego składnika przy celiakii – kosmki jelitowe ulegają regeneracji, a prawidłowa aktywność enzymu trawiącego laktozę zostanie przywrócona.
Ciekawy artykuł: Badanie na nietolerancję laktozy – na czym polega i kiedy je wykonać?
Przewlekły stan zapalny w jelitach prowadzi do poważnych zaburzeń w całym organizmie dziecka, powodując dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Proste badania DNA w kierunku nietolerancji pokarmowych pozwolą Tobie i Twojemu dziecku cieszyć się pełnią życia. Testy te wykonuje się z wymazu z policzka, przez co są one bezpieczne i całkowicie bezbolesne dla dziecka.
Data publikacji: 03/08/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz