W lipcu br., z inicjatywy Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, został wydany dokument Niekorzystne zakończenie ciąży – Rekomendacje postępowania z pacjentkami dla personelu medycznego oddziałów położniczo-ginekologicznych województwa lubelskiego.
Dołączono do niego ulotkę informacyjną portalu Poroniłam.pl, która pokazuje krok po kroku, jak rodzice mogą skorzystać ze swoich praw.
Dokument rozpowszechnia dobre praktyki i postępowanie w szpitalu, dzięki którym kobiety po poronieniach (i innych niepowodzeniach położniczych) będą czuły się w bardziej komfortowo i bezpiecznie, zyskają potrzebne wsparcie, pomoc i szacunek. Dzięki rekomendacjom rodzice dowiadują się o formach pomocy (praktycznej, emocjonalnej, psychologicznej) oraz gdzie mogą znaleźć wsparcie.
Wszystkie niezbędne informacje zostały opracowane przez specjalistów z różnych dziedzin (m.in. lekarzy, psychologów i księdza) z myślą zarówno o personelu medycznym, jak i pacjentkach oraz ich bliskich. To już drugi dokument tego typu – w zeszłym roku podobny został wydany w województwie mazowieckim.
Dzięki rekomendacjom rodzice mają być informowani przez personel o prawach, jakie im przysługują – bez względu na moment poronienia. Dołączona ulotka w prosty sposób pokazuje, jak rodzice mogą się o nie ubiegać.
Rodzice mogą zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także przejść na skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz wnioskować o wypłatę zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych.
Trzeba jednak wiedzieć, że w przypadku poronienia przed 16 tygodniem ciąży lekarz może nie mieć możliwości określenia płci dziecka i nie zostanie wydana karta martwego urodzenia, potrzebna do skorzystania z ww. praw (poza pochówkiem, który jest możliwy na podstawie samej karty zgonu). Rodzice mogą wtedy wykonać genetyczne badanie płci dziecka po poronieniu.
W tym miejscu warto podkreślić, jak ważne jest prawidłowe zabezpieczenie materiału od dziecka (np. fragmentu kosmówki, tkanek, pępowiny czy pęcherzyka płodowego). Powinien być on umieszczony w sterylnym pojemniku w soli fizjologicznej – nie formalinie, która degraduje DNA – z dokładnie zakręconą zakrętką (dodatkowo zabezpieczoną np. taśmą klejącą). Materiał przed dostarczeniem do badania należy przechowywać w temperaturze 4-8 stopni.
Tylko przy prawidłowym zabezpieczeniu materiału z poronienia rodzice będą mieli szansę wykonać badania DNA, poznać płeć dziecka i skorzystać ze wszystkich swoich praw.
Mogą także poznać przyczyny poronienia, jeśli zdecydują się rozszerzyć analizę o badanie w kierunku wad genetycznych dziecka. To właśnie one odpowiadają za ok. 70% poronień samoistnych, dlatego badanie genetyczne pozwala często skrócić czas diagnostyki i szybciej odzyskać równowagę po stracie dziecka.
Pobierz ulotkę „Poronienie – co dalej? [PDF]
Pobierz instrukcję „Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych” [PDF]
Kontakt: Redakcja portalu Poroniłam.pl, tel.: 537 883 952, info@poronilam.pl
Więcej informacji: www.Poroniłam.pl
Portal Poroniłam.pl powstał, aby pomagać rodzicom po poronieniu. Wciąż poszerzamy bazę naszych tematów i dążymy do stworzenia kompletnego kompendium dla osób, które potrzebują pomocy po poronieniu. Dostarczamy informacje na temat praw rodziców, postępowania, badań i kolejnej ciąży po poronieniu. W naszym serwisie znajdą Państwo także wzory dokumentów do pobrania, które pozwalają rodzicom skorzystać ze swoich praw. Ponadto udostępniamy anonimowy, bezpłatny czat. Wiemy, z czym często wiąże się poronienie w Polsce – jesteśmy po to, aby pomóc.
Źródło: Informacja prasowa
Data publikacji: 27/09/2017, Data aktualizacji: 08/11/2021
Dodaj komentarz