4 prawa kobiet po poronieniu. Jak skorzystać z praw po poronieniu? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

4 prawa kobiet po poronieniu

Niezależnie od momentu poronienia, po utracie ciąży przysługują Ci specjalne prawa: możliwość pochowania dziecka, rejestracji go w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), przejścia na skrócony urlop macierzyński oraz odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych). Jak skorzystać z tych praw i na czym one polegają?

Spis treści:
Jak skorzystać z praw po poronieniu?
Rejestracja dziecka w USC po poronieniu
Pochowanie dziecka po poronieniu
Skrócony urlop macierzyński po poronieniu (56 dni)
Zasiłek pogrzebowy po poronieniu (4000 zł)

REKLAMA

Prawa po poronieniu – jak z nich skorzystać?

Aby móc pochować dziecko, wystarczy odebrać ze szpitala kartę zgonu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że do skorzystania z reszty praw, czyli rejestracji dziecka w USC, przejścia na skrócony urlop macierzyński i odebrania zasiłku pogrzebowego taka karta nie wystarczy. Potrzebna jest karta martwego urodzenia, również wydawana przez szpital.

Do jej wydania lekarz musi jednak znać płeć dziecka. Do 16. tygodnia ciąży może nie być w stanie określić jej jedynie na podstawie badań organoleptycznych.

Wtedy z pomocą przychodzi genetyczne badanie płci po poronieniu. Dzięki niemu płeć zostanie określona w sposób całkowicie pewny – bez względu na to, na jakim etapie ciąży doszło do poronienia. W zależności od laboratorium, na wynik tego badania po poronieniu czeka się od kilku dni do kilku tygodni.

Prawa po poronieniu: 1 – rejestracja dziecka w USC

Do rejestracji dziecka w USC potrzebna jest karta martwego urodzenia. Kiedy zostanie przekazana przez szpital (bezpośrednio do urzędu lub Tobie) w ciągu trzech dni powinnaś zarejestrować dziecko. W USC zostanie sporządzony jego akt urodzenia z niezbędnymi danymi (imię, nazwisko, dane rodziców, płeć etc.) oraz adnotacją o urodzeniu martwym. Zastępuje on akt zgonu.

Prawa po poronieniu: 2 – pochowanie dziecka

Niezależnie od tego, czy chcesz pochować dziecko na podstawie karty zgonu czy po rejestracji w USC, szczegóły powinnaś ustalić z zarządcą cmentarza. Dziecko może być pochowane w obrządku świeckim lub związanym z Twoim wyznaniem (np. katolickim) – w grobie rodzinnym, osobnym lub mogile zbiorowej. Dla wielu rodziców miejsce pochówku ich dziecka staje się miejscem pamięci o nim, a pogrzeb pomaga przeżyć żałobę.

Prawa po poronieniu: 3 – skrócony urlop macierzyński

Skrócony urlop macierzyński wynosi po poronieniu 56 dni, które liczone są od dnia poronienia. Wynagrodzenie wypłacane jest wtedy w wysokości 100%. Żeby przejść na urlop, powinnaś przedstawić pracodawcy wniosek urlopowy wraz z aktem urodzenia dziecka. Udzielenie Ci urlopu jest jego obowiązkiem. Nie ma również prawa wymagać innych dokumentów, np. medycznych.

Zobacz też: Jak zabezpieczyć próbki do badań po poronieniu?

Prawa po poronieniu: 4 – zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy po poronieniu w wysokości 4000 złotych możesz odebrać w czasie 12 miesięcy od dnia poronienia. W tym celu powinnaś przedstawić we właściwym dla Ciebie oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych akt urodzenia dziecka (z adnotacją o urodzeniu martwym) oraz wszelkie dokumenty, które potwierdzają poniesione na pogrzeb koszty.


ciąża po poronieniuporonienia nawykowejak zajść w ciążę po wczesnym poronieniujak zajść w ciążę po łyżeczkowaniuobjawy ciąży pozamacicznejciąża biochemiczna przyczyny i objawyporonienia, prawa rodziców po poronieniu

4 prawa kobiet po poronieniu
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

11/04/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij