Zespół Dravet – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Zespół Dravet – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

zespół dravet

Wpis sponsorowany, aktualizacja: 27 września 2017 r. 

Drżenie kończyn, drgawki i nieprawidłowe napięcie mięśniowe z towarzyszącą gorączką – to pierwsze objawy zespołu Dravet, które wstępują już u niemowląt. Choroba jest ciężką postacią padaczki o podłożu genetycznym. Szybkie wykrycie schorzenia – np. dzięki testowi NOVA – pozwala poprawić komfort życia chorego dziecka.

Przyczyny zespołu Dravet 
Objawy zespołu Dravet
Diagnostyka zespołu Dravet
Leczenie zespołu Dravet 

Zespół Dravet – przyczyny

To schorzenie o podłożu genetycznym – za ok. 80% przypadków odpowiedzialna jest mutacja genu SCN1A. Pozostałe 20% wiąże się z obecnością innych mutacji. Zwykle wady w genie powstają przypadkowo, niezależnie od zdrowia rodziców (tzw. mutacje de novo). Mutacja powoduje dysfunkcję mózgu przyjmującą postać padaczki. Według statystyk zespół Dravet występuje u 1 na 20-40 tysięcy urodzonych dzieci.

Zespół Dravet – objawy

Dziecko chore na zespół Dravet na początku uznawane jest za zupełnie zdrowe. Pierwsze objawy pojawiają się ok. 6. miesiąca życia i są to napady drgawek o rożnej intensywności. Czasami napad trwa 30 minut, a innym razem jest to chwilowa utrata świadomości. Drgawki pojawiają się pod wpływem np. zmiany temperatury, stresu, wysiłku fizycznego, gorączki czy nadmiaru światła.

Z czasem występują dodatkowe objawy i problemy z rozwojem dziecka, które może mieć też lekką lub umiarkowaną niepełnosprawność intelektualną. Do innych symptomów należą m.in. kłopoty z utrzymaniem równowagi, zaburzenia zachowania, opóźnienie rozwoju mowy czy bezsenność.

Zespół Dravet – diagnostyka

Zespół Dravet można zdiagnozować jeszcze zanim wystąpią pierwsze objawy lub gdy są one w początkowej fazie. Umożliwia to test NOVA – badanie analizujące ponad 12 tysięcy różnych mutacji odpowiadających za 87 chorób genetycznych. Dzięki temu można rozpocząć leczenie na bardzo wczesnym etapie choroby, poprawiając komfort życia dziecka.

Inne metody diagnostyczne (do realizacji wtedy, gdy choroba już postępuje) to wykonanie EEG (badanie czynności mózgu), testów metabolicznych czy rezonansu mózgu.

Zespół Dravet – leczenie

Chorobie często towarzyszy lekooporność, więc leczenie może nie dawać spodziewanej poprawy – szczególnie wtedy, gdy nie postawiono prawidłowej diagnozy. Terapia polega na podawaniu leków (zwykle kwas walproinowy, klobazam i stiripentol), stosowaniu diety ubogiej w węglowodany i prowadzeniu rehabilitacji. Choroby nie da się wyleczyć całkowicie, jednak szybkie wprowadzenie  odpowiedniej terapii może poprawić jakość życia chorego.

Zobacz też: Najczęstsze wady genetyczne płodu

 


Logotyp Genetyczne.pl

Tekst powstał we współpracy z serwisem

Genetyczne.pl, wwww.genetyczne.pl

.

 


Zespół Dravet – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

15/09/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij