Towarzyszą Ci obrzęki nóg? Chcesz poznać przyczynę swojej dolegliwości? Bardzo dobrze – opuchnięte nogi mogą świadczyć o niebezpiecznej chorobie, np. zakrzepicy. Obrzęki spowodowane są gromadzeniem płynów i nie można ich lekceważyć. Oto 6 najczęstszych przyczyn opuchniętych nóg.
Mogą to być różne choroby nerek, np. kłębuszkowe zapalenie nerek czy zespół nerczycowy. Obrzęki w tym przypadku wiążą się z zatrzymywaniem w organizmie wody i sodu i dotyczą zwykle obu nóg. Schorzenia nerek objawiają się zmianą ilości moczu i rytmu dobowego korzystania z toalety.
Najczęściej dotyczy tylko jednej kończyny. Zakrzepica objawia się również bólem opuchniętej nogi, często jej uciepleniem, tkliwością i zmianą kolorytu skóry (staje się zaczerwieniona lub zasiniona). To bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego najlepiej od razu udać się do szpitala.
Na zakrzepicę częściej chorują te osoby, które mają do niej genetyczną tendencję –trombofilię wrodzoną. Nie daje ona widocznych objawów, dlatego można ją wykryć tylko badaniami genetycznymi.
Czytaj więcej: Trombofilia wrodzona – przyczyny i diagnostyka
Za puchnięcie nóg (szczególnie stóp i kostek oraz podudzi) może odpowiadać też niedoczynność tarczycy. W tym przypadku często puchną też powieki, a skóra traci elastyczność. W przypadku nadczynności obrzęki są rzadkie, jednak mogą wystąpić na przedniej części kości piszczelowej. Jak widzisz, jeśli masz opuchnięte nogi przyczyna może być związana z hormonami tarczycy.
Obrzęki w ciąży występują szczególnie wieczorem, po całym dniu, sprzyja im też wysoka temperatura w lecie. Najczęściej dokuczają ciężarnym od drugiej połowy ciąży i mijają po odpoczynku lub śnie. Opuchnięte nogi wiążą się w tym przypadku z gromadzeniem wody w tkankach, większą ilością krwi w czasie ciąży i uciskiem na żyły.
Przed okresem nogi mogą puchnąć z powodu działania hormonów. Prawdopodobnie to podwyższony poziom estrogenów powoduje zatrzymanie wody. Obrzęki powinny samoistnie minąć wraz z wystąpieniem krwawienia.
Na początku obrzęki dotyczą kostek z powodu wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych podudzia oraz zastoju krwi. Ciśnienie spada w nocy (w pozycji leżącej), więc opuchlizna obecna jest w czasie dnia. Innym z pierwszych objawów niewydolności żylnej jest częstsze korzystanie z toalety, ponieważ nerki produkują więcej moczu.
Data publikacji: 18/09/2017, Data aktualizacji: 26/04/2022
serce ok, nerki ok, hormony w normie… czekam na wyniki badań dotyczące zakrzepicy, choć Doppler wyszedł jak u młodej osoby….
Jeszcze nie znam diagnozy lekarzy.
Mam żylaki na nogach ,jedna noga aż do uda.Nogi puchną w kostkach i stopach aż do palców ,nie mieszczą się w butach. Zauważyłam zmianę koloru skóry na obu nogach do połowy łydki.Są to małe czerwone piegi,bardzo gęsto rozmieszczone.Są momenty,że pojawiają się bardzo zgrubiałe żyły,ale nie tylko, bo żylaki też i bolą.Tarczyca ma guzki pod obserwacją lekarza onkologa,produkuje hormony samodzielnie,o nerkach i sercu nic nie wiem.Danuta