Nieregularne miesiączki - jakie są ich przyczyny i leczenie?

Jakie mogą być przyczyny nieregularnego okresu?

przyczyny nieregularnego okresu

Nieregularne miesiączki to przypadłość wielu kobiet. Taki stan wywołany może mieć różne przyczyny. Nigdy nie wolno go bagatelizować, ponieważ może on być objawem wielu chorób. Zobacz, jakie mogą być przyczyny nieregularnego okresu i co należy zrobić w takiej sytuacji!

Spis treści:

1. Kiedy cykl miesiączkowy jest regularny?
2. Przyczyny nieregularnego okresu
3. Diagnostyka przyczyn nieregularnych miesiączek

Kiedy cykl miesiączkowy jest regularny?

Za prawidłowy uznaje się taki cykl menstruacyjny, który trwa od 21 do 35 dni. Z kolei o regularnych cyklach mówi się, jeśli ich długość różni się o maksymalnie 8 dni. Wszystko jest więc w porządku, jeśli nasz jeden cykl trwał 24 dni, a kolejny 31. Takie przesunięcia powstają na skutek działania różnych czynników, takich jak stres, zmiana klimatu, dieta czy infekcje. Cykl miesiączkowy jest kruchym mechanizmem, dlatego jest bardzo podatny na tego typu czynniki.

Zobacz również: Powody zatrzymania miesiączki – dlaczego nie mam okresu?

Przyczyny nieregularnego okresu

Nieregularne miesiączki mogą mieć wiele różnych przyczyn. Najczęstsze z nich to:

● Stylem życia – zaburzenia cyklu miesiączkowego wywołane mogą być m.in. przez przewlekły stres, intensywny wysiłek fizyczny, brak snu oraz restrykcyjną dietę.
● Nieprawidłowości w budowie narządów rodnych kobiety
● Zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak hiperprolaktynemia (nadmiar prolaktyny w organizmie), zespół policystycznych jajników oraz choroby tarczycy. Problemy z miesiączkowaniem spowodowane mogą zostać także przez przedwczesne wygasanie czynności jajników i nieprawidłowe funkcjonowanie osi podwzgórze – przysadka mózgowa.
● Nieodpowiednio dobrana lub niepoprawnie stosowana antykoncepcja hormonalna
● Przerosty błony śluzowej macicy
● Cukrzyca
● Choroby wątroby
● Zaburzenia odżywania, a w szczególności anoreksja, otyłość i bulimia

Zobacz również: Co można pomylić z ciążą – czy objawy okresu bez krwawienia mogą oznaczać ciążę?

Diagnostyka przyczyn nieregularnych miesiączek

Zaburzenia miesiączkowania należy skonsultować z ginekologiem. Lekarz podczas wizyty zada pacjentce kilka pytań m.in. o długość cykli miesiączkowych, obfitość miesiączek, styl życia i pojawianie się innych objawów, takich jak bóle podbrzusza czy niewielkie krwawienia między miesiączkami. Ginekolog wykona także badanie ginekologiczne oraz badanie USG. Może on także zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak poziom hormonów (m.in. TSH, FSH, LH, estrogenów, prolaktyny) krzywa cukrowa czy lipidogram. Na tej podstawie będzie mógł postawić diagnozę i zalecić pacjentce konkretne leczenie.

 

Oceń

Data publikacji: 20/01/2023, Data aktualizacji: 23/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *