Zakrzepica przy antykoncepcji - ryzyko i działania profilaktyczne

Zakrzepica a antykoncepcja – statystyki, ryzyko i profilaktyka

zakrzepica a antykoncepcja

Jednym z możliwych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej jest zakrzepica. Możemy jednak się przed nią ustrzec dzięki stosowaniu odpowiednich działań profilaktycznych. Przeczyta, jakie jest ryzyko rozwoju zakrzepicy przy antykoncepcji oraz jak można jej zapobiec!

Spis treści:

  1. Zakrzepica a antykoncepcja – trochę statystyk
  2. Zakrzepica a antykoncepcja – profilaktyka

Zakrzepica a antykoncepcja – trochę statystyk

Antykoncepcja hormonalna niesie za sobą podwyższone ryzyko rozwoju zakrzepicy. W porównaniu do innych metod antykoncepcji jest ono aż trzykrotnie większe. Ryzyko to może wzrosnąć jeszcze o 25 razy, jeśli kobieta boryka się z trombofilią wrodzoną. Jest to genetyczna predyspozycja do tworzenia się zakrzepów.

Zwiększone ryzyko zakrzepicy przy stosowaniu antykoncepcji wynika głównie z działania estrogenów. Są to hormony znajdujące się w składzie antykoncepcji hormonalnej. Estrogeny aktywują układ krzepnięcia do pracy oraz podnoszą poziom białka zwanego fibrynogenem, co przyczynia się do tworzenia skrzeplin.

Zobacz również: Zakrzepica – czy jesteś w grupie ryzyka?

Zakrzepica a antykoncepcja – profilaktyka

Zakrzepica może wystąpić przy używaniu antykoncepcji hormonalnej. Nie jest to jednak nieuniknione. Istnieją skuteczne metody profilaktyczne, które mogą zapobiec powstawaniu zakrzepów. Przede wszystkim warto regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym, co pozwoli wykryć potencjalne zagrożenie już na wczesnym etapie. Zaleca się przeprowadzenie co roku badań na krzepliwość krwi.

O profilaktykę przeciwzakrzepową powinniśmy się zatroszczyć już przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej. W tym celu wykonać powinniśmy badanie genetyczne w kierunku trombofilii wrodzonej, obejmujące analizę genu protrombiny oraz czynnika V Leiden. Trombofilia wrodzona jest bowiem zaburzeniem, które może nie dawać żadnych widocznych objawów. Badanie to może być więc jedynym sposobem na jej wykrycie.
W ramach profilaktyki zakrzepicy istotne jest także prowadzenie zdrowego stylu życia. Zaleca się zrezygnowanie z palenia papierosów, co znacząco obniży ryzyko wystąpienia zakrzepu. Zalecana jest również regularna aktywność fizyczna. Najlepiej uprawiać ją przez 30 minut co najmniej trzy razy w tygodniu. Osoby pracujące w pozycji siedzącej powinny również regularnie robić sobie przerwy na krótkie spacery.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *