W grudniu 2018 roku w jednym ze szczecińskich szpitali ruszył pilotażowy program „Prenatalprojekt”, w ramach którego kobiety w ciąży mogą wykonać nieodpłatnie, dodatkowe badania prenatalne. Stworzono również specjalną aplikację na telefon, która ma ułatwić przyszłej mamie kontakt z lekarzem. Z programu mają skorzystać również pacjentki z Warszawy oraz Wrocławia – łącznie ok. 1200 kobiet.
Ciężarne, które wejdą do programu „Prenatalprojekt” mają zostać przebadane pod kątem patologii związanych z niewydolnością łożyska. Dzięki wczesnemu wykryciu tego typu nieprawidłowości i ich odpowiedniemu leczeniu, można bowiem zwiększyć szanse na utrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.
Według dotychczasowych światowych wyników takie postępowanie pozwala zredukować występowanie wczesnych postaci niewydolności łożyska o ponad 80 proc., co jest przełomem porównywalnym z obecnym leczeniem cukrzycy w ciąży czy profilaktyką konfliktu serologicznego [1] – powiedział dr hab. Sebastian Kwiatkowski z Kliniki Położnictwa i Ginekologii szpitala klinicznego nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, koordynator „Prenatalprojekt”.
Nieprawidłowości w obrębie łożyska są dość powszechnym problemem. Występują bowiem aż u 10 na 100 ciężarnych (głównie kobiet, które zaszły w ciążę po raz pierwszy). Niewydolność łożyska może być przyczyną stanu przedrzucawkowego, rzucawki lub spowolnionego wzrostu płodu (hipotrofii). W takich sytuacjach często dochodzi do poronienia albo do urodzenia chorego dziecka.
Jedynym ratunkiem dla ciężarnej kobiety są wówczas badania prenatalne, a w razie wykrycia nieprawidłowości rozpoczęcie leczenia. Badania prenatalne wnoszą olbrzymią wiedzę dla ludzi zajmujących się opieką nad kobietami w ciąży i w wielu przypadkach pozwalają uniknąć i zapobiec ciężkim powikłaniom zarówno u rozwijającego się dziecka, jak i jego matki [1] – mówi Kwiatkowski.
Niestety dla większości kobiet (bez wskazań medycznych) badania te są płatne, dlatego tylko nieliczne decydują się z nich skorzystać. Tymczasem tylko szybka diagnostyka i dobrze dobrana forma terapii dają szansę na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Pilotażowy program „Prenatalprojekt”, stworzony przez lekarzy z Pomorzan, ma dać taką właśnie szansę większej liczbie kobiet.
U kobiet, które wejdą do programu w 1. trymestrze ciąży, poza USG i pomiarem ciśnienia, zostanie wykonane badanie w kierunku 3 substancji, których poziom dostarcza wielu informacji na temat działania łożyska (w standardzie badane są tylko 2 substancje).
W 2. trymestrze ciąży zostanie wykonane kolejne badanie USG oraz zmierzone ciśnienie. W razie stwierdzenia nieprawidłowości kobieta trafia pod szczególną opiekę specjalistów. Jej stan będzie nieustannie monitorowany dzięki pobranej na telefon aplikacji, a dane (wartość ciśnienia, waga) dostępne dla lekarza prowadzącego ciążę, który z kolei przez tę samą aplikację może przesłać kobiecie odpowiednie zalecenia.
W ramach programu powstał również profil na Facebooku: „Prenatalprojekt”, na którym publikowane są różne materiały edukacyjne dla kobiet w ciąży.
Artykuł opracowany na podstawie:
[1] http://www.spsk2-szczecin.pl/opt/1 [2] https://gs24.pl/szczecin-bezplatne-badania-dla-kobiet-w-ciazy-i-aplikacja-prenatalprojekt-na-telefon/ar/13701427 [3] http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Ginekologia-i-poloznictwo/Szczecin-pilotazowy-program-ma-pomoc-donosic-ciaze,189896,209,1.htmlAutor: badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: Maksim Shmeljov/123rf.com
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 09/01/2019, Data aktualizacji: 23/11/2021
Dodaj komentarz