Rozszczep wargi i podniebienia to wada rozwojowa, która występuje w Polsce u nawet 2-3 przypadków na 1000 żywych urodzeń [1]. Jak objawia się ta nieprawidłowość? Na czym polega profilaktyka i leczenie? Podpowiadamy.
Spis treści:
Rozszczep wargi i podniebienia to wada rozwojowa, do której powstania dochodzi na etapie embriogenezy (w rozwoju zarodkowym), w wyniku zaburzenia połączenia w linii pośrodkowej pomiędzy parzystymi wyrostkami twarzowymi i podniebiennymi [2].
Rozszczep wargi i/lub podniebienia może być zarówno duży, wyraźnie widoczny, jak i niewielki oraz łatwy do przeoczenia po urodzeniu. Zdarzają się przypadki rozszczepu jednostronnego lub obustronnego, a także takie, które obejmują większą część twarzoczaszki [2].
Do rozszczepu wargi i podniebienia mogą doprowadzić [3]:
Główne objawy rozszczepu wargi i podniebienia to trudności w pobieraniu pokarmu oraz zaburzenie mowy. Dziecko z tą wadą wymaga od urodzenia szczególnej i specjalistycznej opieki lekarza neonatologa, chirurga, ortodonty, foniatry oraz laryngologa [4].
Leczenie wad rozszczepowych twarzy jest procesem wieloetapowym i wieloletnim, opiera się o metody chirurgiczne. Kluczowa jest także regularna kontrola ortodontyczna, laryngologiczna i foniatryczna [2].
Co do profilaktyki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wady rozwojowej w ciąży, ciężarna powinna jak najszybciej zmienić szkodliwe nawyki, zbilansować dietę, a także wprowadzić odpowiednią suplementację. Istotne znaczenie mają także badania prenatalne. Dzięki testom takim jak USG genetyczne czy nieinwazyjne badanie genetyczne NIPT udaje się bowiem oszacować ryzyko wystąpienia nieprawidłowości jeszcze przed narodzinami malucha, co pozwala zyskać cenny czas niezbędny do zaplanowania leczenia [5].
Źródła:
Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022
Dodaj komentarz