Badania prenatalne: na czym polega USG przesiewowe?

USG przesiewowe w ciąży – na czym polega? Kiedy należy je wykonać?

usg przesiewowe w ciąży

W ciąży zdrowie i rozwój dziecka monitorowane są poprzez prenatalne badania przesiewowe. Jednym z nich jest USG. Jest ono całkowicie nieinwazyjne, a może wykryć u płodu cechy wskazujące na pewne zaburzenia. Zobacz, na czym polega USG przesiewowe i w którym tygodniu ciąży się je wykonuje!

Spis treści:

  1. USG przesiewowe – co to za badanie?
  2. Kiedy wykonać USG przesiewowe?
  3. Nieprawidłowy wynik USG przesiewowego – co dalej?

USG przesiewowe – co to za badanie?

USG przesiewowe to prenatalne badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu lekarz może sprawdzić, jak rozwija się płód i wykryć ewentualne wady wrodzone. W jego trakcie lekarz dokonuje pomiaru różnych parametrów, ocenia budowę ciała dziecka i jego narządów wewnętrznych, a także monitoruje stan łożyska.

USG przesiewowe może wykryć wiele wad rozwojowych u płodu. Lekarz zauważyć w nim może cechy wskazujące na zespół Downa (trisomię chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomię chromosomu 18) czy zespół Patau (trisomię chromosomu 13). Dzięki niemu możliwe jest także zdiagnozowanie wad serca oraz cewy nerwowej. USG jest jednak testem przesiewowym. Oznacza to, że wykrywa ono jedynie zwiększone ryzyko wystąpienia danego zaburzenia. Dla potwierdzenia diagnozy konieczne będzie wykonanie inwazyjnego badania prenatalnego.

Zobacz również: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

Kiedy wykonać USG przesiewowe?

Badanie USG w ciąży należy wykonać przynajmniej trzy razy. W pierwszym trymestrze zaleca się je między 11 a 14 tygodniem ciąży, w drugim między 18 a 22 tygodniem, a w trzecim trymestrze między 28 a 32 tygodniem ciąży.

Zobacz również: USG w ciąży – w którym tygodniu ciąży je wykonać? Jakie wybrać?

Nieprawidłowy wynik USG przesiewowego – co dalej?

Nieprawidłowy wynik USG przesiewowego potwierdzony musi zostać w badaniu inwazyjnym, takim jak np. amniopunkcja. Ultrasonografia wykrywa jedynie podwyższone ryzyko wystąpienia danej wady genetycznej czy rozwojowej. Jej wynik należy wziąć więc za sygnał ostrzegawczy, ale nie za pewnik. To samo tyczy się testów z krwi matki, takich jak test PAPP-A czy NIPT.

Amniopunkcja jest najlepszym testem prenatalnym, który możemy wykonać po otrzymaniu nieprawidłowego wyniku USG. Polega ona na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie brzucha pacjentki. Cała procedura jest bardzo bezpieczna dla ciężarnej pacjentki i jej dziecka. Ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest niewielkie. Nie musimy więc obawiać się inwazyjności amniopunkcji. Najlepiej podejść do niej bez zbędnego stresu.

Oceń

Data publikacji: 14/04/2023, Data aktualizacji: 02/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *