USG 4D - kiedy warto wykonać to badanie?

USG 4D – kiedy zrobić? Czy warto?

usg 4d kiedy zrobić

USG 4D to bardzo dokładna technologia umożliwiająca precyzyjną diagnostykę wad wrodzonych płodu. Dzięki niej możemy uzyskać dużo bardziej szczegółowy obraz niż w przypadku standardowego badania USG. Pozwala ono także na uzyskanie pięknego pamiątkowego filmu. A na czym dokładnie polega USG 4D? Kiedy zrobić to badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. USG 4D – na czym polega?
  2. USG 4D – kiedy zrobić?
  3. USG 4D – czy warto je wykonać?
  4. USG 4D – cena

USG 4D – na czym polega?

USG 4D jest rozszerzoną wersją USG 3D. W badaniu tym możemy zobaczyć nasze dziecko w trójwymiarze. Nie widzimy jednak czarno-białych plamek, ale obraz w wysokiej jakości i naturalnych kolorach. Co więcej, W USG 4D jest on w czasie rzeczywistym. Możemy więc zobaczyć ruchy, miny i gestykulację naszego maluszka.

USG 4D dla przyszłych rodziców jest niezwykle wzruszające. Po badaniu mogą oni otrzymać film i zdjęcia z jego przebiegu. Jest to wspaniała pamiątka rodzinna.

Zobacz również: Czy USG w ciąży jest szkodliwe?

USG 4D – kiedy zrobić?

USG 4D, tak samo, jak USG 3D, najlepiej jest zrobić w 30 tygodniu ciąży. Na tym etapie nasz maluszek przypomina już noworodka. Jego ciało jest już w całości wykształcone. Doskonali ono jednak wciąż swoją pracę. W 30 tygodniu ciąży będziemy więc mogli dokładnie przyjrzeć się naszemu maluszkowi.
USG 4D umożliwia także poznanie płci dziecka. Jeśli chcemy dowiedzieć się, czy na świecie pojawi się chłopczyk, czy dziewczynka, to badanie wykonać możemy już w 18 tygodniu ciąży. Czasami poznanie płci możliwe jest nawet wcześniej. Zdarzają się także przypadki maluszków, które podczas badania nie chcą współpracować. Mogą one ułożyć się tak, że nawet w 18 tygodniu poznanie płci nie będzie możliwe.

Zobacz również: Piąty tydzień ciąży – co widać na USG?

USG 4D – czy warto je wykonać?

Standardowo w ciąży wykonywane jest USG 2D. Zwykle wystarcza ono do oceny rozwoju płodu. Nie daje jednak takich możliwości jak USG 4D. W badaniu tym lekarz może bardzo dokładnie przyjrzeć się twarzy i czaszce dziecka, co pozwala wykryć pewne nieprawidłowości. USG 4D umożliwia bardzo precyzyjną ocenę kości nosowej, co jest bardzo ważne w diagnostyce zespołu Downa.

USG 4D – cena

Cena USG 4D nie różni się zbytnio od standardowego USG. Badanie to w zależności od placówki kosztować może od 200 do 300 zł. Pacjentka ponosi jego pełne koszty, ponieważ USG 4D nie jest badaniem refundowanym. Jest to jednak niewielka cena za tak ogromne korzyści, które możemy uzyskać dzięki przeprowadzeniu badania.

Oceń

Data publikacji: 14/09/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *