Trombofilia wrodzona – czym jest i jakie inne choroby może powodować?

trombofilia wrodzona

Trombofilia wrodzona to genetyczne schorzenie, które znacznie zwiększa skłonność do występowania zakrzepów. Choroba ta może także odpowiadać za dalsze i poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak udary mózgu, zawały serca, zakrzepicę, a także nawracające poronienia.

Zakrzepica powodowana trombofilią wrodzoną

Trombofilia wrodzona może prowadzić do powstania zakrzepicy, czyli choroby polegającej na obecności w żyłach tzw. skrzeplin, które znacznie utrudniają przepływ krwi, a czasami nawet całkowicie go uniemożliwiają. Nierzadko zdarza się, że skrzepliny odrywają się od miejsc, w których powstały i wędrują do innych części organizmu, np. naczyń mózgowych czy tętnicy płucnej, co oczywiście prowadzi do poważnych powikłań, nawet takich jak udary mózgu czy zawały serca.

Wpływ trombofilii wrodzonej na przebieg ciąży

Warto pamiętać, że w trakcie ciąży krew przyszłej mamy gęstnieje, co już znacznie zwiększa u niej skłonność do pojawienia się zakrzepicy. Z kolei trombofilia wrodzona dodatkowo potęguje to ryzyko, przez co może doprowadzić do wystąpienia poronienia. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto przebadać się pod jej kątem jeszcze zanim para zacznie starać się o dziecko. Trombofilia wrodzona powstaje w skutek mutacji genu MTHFR, dlatego schorzenie to najlepiej wykryć za pomocą badań genetycznych.

Czy jestem narażony na występowanie trombofilii wrodzonej?

Wykonanie testów DNA w kierunku trombofilii wrodzonej szczególnie polecane jest kobietom nie mogącym zajść w ciążę, po poronieniach oraz stosującym hormonalną antykoncepcję. Przebadać powinny się także osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz często podróżujące samolotami czy pociągami. Narażeni mogą być również wszyscy, którzy doświadczyli w przeszłości udaru mózgu lub zawału serca.

Oceń

Data publikacji: 10/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.