Test na ojcostwo - rodzaje, metoda i przebieg testu na ojcostwoBadaniaprenatalne.pl

Test na ojcostwo

test na ojcostwo

Test na ojcostwo jest badaniem genetycznym, które umożliwia jednoznaczne i całkowicie pewne wykluczenie bądź potwierdzenie ojcostwa. Może być wykonany do celów prywatnych (po narodzinach dziecka lub w ciąży) albo do celów sądowych na podstawie próbek z materiałem genetycznym osób badanych.

Test na ojcostwo – na czym polega?

Polega na pobraniu próbek DNA od mężczyzny, dziecka i ewentualnie matki (w zależności od rodzaju mogą to być mikroślady – np. używana szczoteczka do zębów, wymazy z policzka, krew albo płyn owodniowy lub kosmówka) i późniejszym ustaleniu profili genetycznych. Profile te zwane są „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ dla każdego są całkowicie unikalne. Co więcej, są one dziedziczone w połowie po ojcu i w połowie po matce. Kolejnym etapem testu na ojcostwo jest porównanie profili, co umożliwia jednoznaczne określenie pokrewieństwa.

badanie na ojcostwoTest na ojcostwo – rodzaje

Test dna na ojcostwo może zostać wykonany w ciąży albo po narodzinach dziecka. Po narodzinach zleca się go prywatnie lub do celów sądowych. Wybór badania zależny jest od konkretnej sytuacji. Test na ojcostwo w ciąży realizować można już od 10. tygodnia ciąży, pobierając albo krew od matki (i następnie izolując DNA dziecka) albo fragmenty kosmówki czy płynu owodniowego oraz materiał od kobiety i mężczyzny. Prywatny test po narodzinach może być zlecony anonimowo, nie wymaga badania matki, a próbki do niego są dowolne. Test na ojcostwo do celów sądowych wykonuje się natomiast w określonej procedurze, a do wyniku dołączana jest specjalna ekspertyza.

Test na ojcostwo – o czym mówi wynik?

Wynik testu na ojcostwo mówi o tym, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Potwierdzenie albo wykluczenie ojcostwa jest pewne i jednoznaczne. Wystarczy jedno badanie w życiu, by uzyskać spokój na zawsze. Geny bowiem się nie zmieniają, więc rezultat badania za każdym razem będzie identyczny. Co więcej, wynik zawsze jest pewny – niezależnie od tego, jaka próbka jest użyta w badaniu. Dla wiarygodności rezultatu nie ma znaczenia również to, czy test wykonuje się w ciąży czy po narodzinach, ponieważ DNA ustalone jest już w życiu płodowym.


Zobacz film: Jak wygląda test na ojcostwo?

REKLAMA

Przeczytaj również:

07/11/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT