Test ciążowy - rodzaje, działanie i skuteczność - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Test ciążowy – rodzaje, działanie i pewność

test ciążowy

Test ciążowy to najpopularniejszy sposób na wykrycie ciąży na wczesnym etapie – jego wiarygodność to ok. 95-99%. Wykonuje się go z moczu – wykrywa obecność hormonu HCG. Taki test najlepiej przeprowadzić w dniu spodziewanej miesiączki, a przy pozytywnym wyniku warto udać się do ginekologa w ciągu 1-2 tygodni.

Spis treści:

Jak działa test ciążowy
Rodzaje testów ciążowych
Jak stosować test ciążowy
Pewność testu ciążowego

Test ciążowy – jak działa?

Działanie testu ciążowego jest bardzo proste – pozwala on na wykrycie w moczu hormonu HCG.

Co to takiego? To gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon wydzielany przez zarodek. Dzięki HCG podtrzymywane jest wydzielanie progesteronu, a tym samym – możliwe jest utrzymanie ciąży. HCG znajduje się w organizmie kobiety już od 7.-10. dnia po zapłodnieniu, na początku ciąży największe stężenie można zaobserwować rano.

Test ciążowy – rodzaje

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Przy teście płytkowym konieczne jest umieszczenie kilku kropli moczu w pipecie, a następnie – na odpowiedniej płytce. Przy paskowym – mocz umieszcza się w suchym i czystym pojemniku, by później zanurzyć w nim końcówkę testera. Test strumieniowy polega natomiast na przytrzymaniu końcówki testera pod strumieniem moczu (wystarczy kilka sekund).


Najnowsze artykuły:


Test ciążowy – jak stosować?

Stosując test należy przede wszystkim skorzystać z instrukcji dołączonej do zestawu. Zawiera ona informacje o rodzaju testu i czasie oczekiwania na wynik. Lekarze zalecają realizację testu najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, ponieważ wtedy poziom hormonu HCG powinien być wystarczający. Test wykonać można o każdej porze dnia, jednak często zaleca się wykorzystanie porannego moczu.

Najczęściej test posiada płytkę kontrolną i drugą – wynikową. Płytka kontrolna zabarwia się zawsze (dzięki temu wiadomo, że test działa prawidłowo), natomiast wynikowa w momencie wykrycia hormonu HCG. Warto pamiętać, by nie korzystać z testów przeterminowanych.

Test ciążowy – pewność

Test ciążowy nie gwarantuje 100% pewności, jednak szacuje się ją na ok. 95-99%. Najczęściej „dwie kreski” – nawet bardzo słabo widoczne – świadczą więc o ciąży. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę, że na nieprawidłowy wynik mogą wpływać m.in. wykorzystanie testu po dacie ważności, realizacja go zbyt wcześnie (gdy stężenie hormonu HCG jest jeszcze za niskie) czy przeprowadzenie go tuż po owulacji (gdy wydziela się hormon podobny do HCG). Jeśli test wykaże wynik pozytywny, dobrze wykonać badanie krwi, a także umówić się do ginekologa w czasie 1-2 tygodni.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży


Test ciążowy – rodzaje, działanie i pewność
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

20/03/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
15 października – Dzień Dziecka Utraconego

Już od 1988 roku na świecie i 2004 roku w Polsce 15 października obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. To moment pamięci o wszystkich najmłodszych zmarłych i okazja do refleksji na temat problemów ich rodzin. Skąd ta...

Zamknij