Święta w ciąży – 5 rzeczy, których powinnaś unikaćBadaniaprenatalne.pl

Święta w ciąży – 5 rzeczy, których powinnaś unikać

Święta w ciąży

Zbliża się szczególny, rodzinny czas – Święta Bożego Narodzenia. W ciąży będzie dla Ciebie trochę inny niż zwykle, w końcu spodziewasz się nowego członka rodziny. Spędzasz Święta w ciąży? Oto 5 rzeczy, których powinnaś unikać zarówno jeszcze przed ich rozpoczęciem, jak i w czasie świętowania z bliskimi!

1. Zrezygnuj z gruntownych porządków

W tym roku odpuść sobie samodzielne mycie okien, przesuwanie szaf i odkurzanie za nimi czy inne – nawet tylko pozornie – niebezpieczne i wymagające obowiązki domowe. Poproś partnera, rodzinę czy przyjaciół, by pomogli Ci w gruntownych porządkach. Na pewno zrobią to z przyjemnością! Pamiętaj też, że nic się nie stanie, jeśli dom nie będzie posprzątany na błysk!

2. Nie rób długich i ciężkich zakupów

Nie powinnaś nosić ciężkich przedmiotów – to oczywiste. Pamiętaj, że zaliczają się do nich również ciężkie siatki z zakupami. Na zakupy wybierz się z partnerem lub po prostu poproś go, by sam kupił wszystko, co potrzebne. Może – zamiast biegać razem z tłumem po centrum handlowym – zrobisz zakupy przez internet?

Ciekawy artykuł: Kalendarz ciąży czyli ciąża tydzień po tygodniu

3. Lepiej nie organizuj wigilii u siebie

Jeśli jest taka możliwość, lepiej skorzystaj z zaproszenia do rodziców, teściów, dziadków czy innych bliskich. Organizacja wigilii z wciąż rosnącym brzuchem będzie na pewno bardziej męcząca niż zwykle… To w końcu nie tylko zakupy, ale też gotowanie, sprzątanie, przygotowywanie nakryć, zmywanie… Jako gospodyni nie będziesz też raczej mogła na chwilę odejść od stołu, np. żeby się położyć.

4. Nie objadaj się nadmiernie, ale też nie zmuszaj do jedzenia

Jeśli masz mdłości czy wzdęcia i naprawdę nie masz ochoty na wigilijną kolację, nie zmuszaj się do jedzenia. Nie bój się, że kogoś obrazisz – w końcu Święta w ciąży rządzą się swoimi prawami. Pamiętaj też, by uważać w drugą stronę – nie jedz za dwoje i postaraj się poskromić wilczy apetyt. Szczególnie ciężkostrawne potrawy – np. kapustę z grzybami czy smażoną rybę – powinnaś jeść z rozwagą. Najlepiej postaw na ryby gotowane czy pieczone, a zamiast zupy grzybowej wybierz barszcz.

Zobacz też: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?

5. Święta w ciąży – zrezygnuj z niektórych produktów spożywczych

Chodzi przede wszystkim o te, których w czasie ciąży po prostu nie powinno się jeść (z powodu zagrożenia m.in. salmonellozą, toksoplazmozą czy listeriozą). Na pewno zatem wiesz, że powinnaś unikać serów pleśniowych i innych przetworów z niepasteryzowanego mleka, surowych czy niedogotowanych ryb, wędlin i mięs oraz surowych jaj. Lepiej zrezygnuj też z mocno przetworzonych produktów, np. większości sklepowych słodyczy.


Przeczytaj również:

12/12/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
sylwester w ciąży
Sylwester w ciąży – 6 rad dla przyszłej mamy

Jesteś w ciąży, a wielkimi krokami zbliża się Sylwester? Na szczęście tę szczególną noc możesz świętować na wiele sposobów! Wszystko zależy od (przede wszystkim) zaleceń lekarza, ale też Twojego samopoczucia, zaawansowania Twojej ciąży i tego,...

Zamknij