Wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy

wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy to pewne następujące po sobie zmiany w organizmie kobiety. Przygotowują one jej ciało do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. Co w sytuacji, gdy zostanie ona zapłodniona przez plemnik? Jaki jest wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Jaki jest wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy?
  2. Co się dzieje z cyklem miesiączkowym, gdy nie dojdzie do zapłodnienia?

Jaki jest wpływ zapłodnienia na cykl miesiączkowy?

W trakcie owulacji, czyli jajeczkowania, w kobiecym organizmie dochodzi do gwałtownego wzrostu hormonu zwanego luteiną. W konsekwencji pęka pęcherzyk Graffa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa. Jeśli w tym czasie dotrze do niej plemnik, to dojdzie do zapłodnienia. Powstały zarodek następnie musi zagnieździć się w macicy, aby mogła rozwinąć się ciąża. Proces ten nazywa się implantacją.

Jeśli komórka jajowa połączy się z plemnikiem, to rytm cyklu miesiączkowego kobiety zostaje przerwany. W tym czasie rozpoczyna się wydzielanie hormonów ciążowych, które mają ułatwić zarodkowi zagnieżdżenie się w macicy. Zapłodnienie nie oznacza więc jeszcze ciąży. Możemy o niej mówić, dopiero gdy zarodek zagnieździ się w macicy. Powinno dojść do tego około siedmiu dni po zapłodnieniu. Cykl miesiączkowy wraca do swojego regularnego trybu w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Wraz z komórką jajową z jajnika uwolnione zostaje ciałko żółte. Jeśli doszło do zapłodnienia, to przekształca się ono w ciałko ciążowe. Jego zadaniem jest produkcja hormonu zwanego progesteronem. Hamuje on dojrzewanie kolejnych komórek jajowych i pomaga utrzymać ciążę. Odpowiada on także za rozluźnianie i zmniejszanie napięcia niektórych mięśni, co zapobiega przedwczesnemu porodowi.

Zobacz również: Kiedy największa szansa na zapłodnienie? Ile wynosi w dni płodne?

Co się dzieje z cyklem miesiączkowym, gdy nie dojdzie do zapłodnienia?

Jeśli w trakcie owulacji komórka jajowa nie połączy się z plemnikiem, to ciałko żółte zaczyna stopniowo zanikać. We krwi kobiety zmniejsza się także poziom progesteronu, a w konsekwencji zmniejsza się również poziom ukrwienia błony śluzowej macicy. Mniej więcej po 12-14 dniach złuszczona błona zostaje usunięta z organizmu w trakcie krwawienia miesiączkowego. Wraz z jego pierwszym dniem rozpoczyna się kolejny cykl miesiączkowy. Powtarza się on regularnie, dopóki jego regularny rytm nie zostanie przerwany przez ciążę.

Oceń

Data publikacji: 06/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *