Płodność a wiek kobiety - co warto wiedzieć o późnej ciąży?

Wpływ wieku na płodność – co warto wiedzieć o późnym macierzyństwie?

wpływ wieku na płodność co warto wiedzieć

Kobieca płodność jest bezpośrednio skorelowana z wiekiem. Odczuć mogą to kobiety, które decydują się na ciążę po 30 roku życia. Poczęcie dziecka może nie być dla nich już tak proste. Dlaczego tak się dzieje? Jaki jest wpływ wieku na płodność kobiety? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Jak wiek wpływa na płodność?
  2. Wpływ wieku na płodność – dlaczego szanse na ciąże maleją?
  3. Wpływ wieku na przebieg ciąży

Jak wiek wpływa na płodność?

Największą płodność kobiety osiągają w wieku od 20 do 25 lat, kiedy to ich szanse na zajście w ciążę wynoszą około 20-25% w każdym cyklu miesiączkowym. Po przekroczeniu tego wieku płodność zaczyna stopniowo maleć. Już po pięciu latach, czyli w wieku 30 lat, prawdopodobieństwo poczęcia dziecka spada do 15-20% na cykl. Po ukończeniu 35. roku życia, szanse te maleją jeszcze bardziej, do zaledwie kilku procent na każdy cykl miesiączkowy.

Zobacz również: Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?

Wpływ wieku na płodność – dlaczego szanse na ciąże maleją?

Każda kobieta posiada wrodzoną rezerwę jajnikową, czyli liczbę pęcherzyków, które mogą przekształcić się w dojrzałe komórki jajowe gotowe do zapłodnienia. Dziewczynki rodzą się z określoną liczbą tych pęcherzyków, a ich ilość z wiekiem systematycznie maleje, ponieważ organizm nie jest w stanie już ich produkować.

Z upływem lat nie tylko zmniejsza się liczba pęcherzyków jajnikowych, ale również jakość komórek jajowych ulega pogorszeniu. Starsze komórki jajowe mają większe ryzyko przenoszenia nieprawidłowego DNA. To z kolei może prowadzić do wad genetycznych u dzieci.
Wraz z wiekiem kobiety rośnie także ryzyko wystąpienia chorób i zaburzeń układu rozrodczego, takich jak polipy czy mięśniaki. One również mogą utrudnić poczęcie dziecka.

Wpływ wieku na przebieg ciąży

Wiek kobiety wpływa nie tylko na płodność, ale także na ryzyko wystąpienia komplikacji w trakcie ciąży. Im starsza jest przyszła matka, tym bardziej jest narażona na takie komplikacje, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy. Wiek niestety zwiększa także ryzyko poronienia oraz przedwczesnego porodu.

Późne macierzyństwo zwiększa także ryzyko rozwoju wad genetycznych u płodu. Warto więc pamiętać o wykonaniu badań prenatalnych w trakcie ciąży. W tym zakresie szczególnie przydatne są nieinwazyjne badania wolnego płodowego DNA, takie jak NIFTY pro oraz Prenatal testDNA. Są to bardzo czułe testy o bardzo szerokich zakresach.

Oceń

Data publikacji: 10/08/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *