Upławy przed okresem – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

upławy przed okresem

Zmiany w ciele kobiety mogą prowadzić do różnych dolegliwości, z których jedną są upławy przed okresem. Skarży się na nie wiele kobiet. Upławy przed okresem mogą mieć różne przyczyny. Sprawdź, co może je powodować i w jaki sposób można sobie z nimi radzić!

Spis treści:

  1. Upławy przed okresem – co to?
  2. Upławy przed okresem – przyczyny
  3. Upławy przed okresem – jak sobie z nimi radzić?

Upławy przed okresem – co to?

Upławy przed okresem to wydzielina z pochwy, która może mieć różne konsystencje i kolory. Mogą one być białawe, kremowe lub przezroczyste. Pojawiają się zazwyczaj kilka dni przed miesiączką i mogą trwać do samego początku krwawienia miesiączkowego.

Upławy nigdy nie pozostają niezauważalne. Widoczna jest zmiana w ilości i konsystencji wydzieliny z pochwy. U niektórych kobiet stanie się ona bardziej gęsta, a u innych bardziej wodnista. Zwykle jednak pacjentki w ich trakcie odczuwają uczucie wilgoci w pochwie. Często upławom towarzyszyć mogą także inne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, ból brzucha czy nieprzyjemny zapach.

Zobacz również: Jak obliczyć długość cyklu przy nieregularnych miesiączkach?

Upławy przed okresem – przyczyny

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia upławów przed okresem. Jednym z głównych czynników są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w cyklu miesiączkowym. Pod wpływem hormonów estrogenowych i progesteronu gruczoły szyjki macicy produkują więcej śluzu, co może skutkować zwiększeniem ilości upławów.

Innymi przyczynami pojawienia się upławów przed okresem mogą być:

  •  infekcje grzybicze lub bakteryjne
  •  stany zapalne
  •  stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  •  stres
  •  zmiany w diecie
  •  zmiany klimatu

Upławy przed okresem – jak sobie z nimi radzić?

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z upławami przed okresem. Po pierwsze, warto zadbać o higienę intymną, stosując delikatne mydło i unikając długotrwałego noszenia wilgotnych ubrań. Dodatkowo warto unikać używania perfumowanych produktów higienicznych, które mogą podrażniać delikatną skórę w okolicach intymnych. Warto także nosić odpowiednią bieliznę i pamiętać o jej regularnym zmienianiu.
Jeśli upławom towarzyszą inne nieprzyjemne objawy, to warto udać się do lekarza ginekologa. Sprawdzi on, czy ich przyczyną nie jest infekcja intymna. W takiej sytuacji lekarz rozpozna jej przyczynę i zaleci nam odpowiednie leczenie. Dzięki temu pozbędziemy się upławów.

Oceń

Data publikacji: 02/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *