Planowanie ciąży: badania i konsultacje przed poczęciem

planowanie ciąży badania i konsultacje przed poczęciem

Dzięki przygotowaniu się do ciąży stworzymy naszemu dziecku lepsze warunki do rozwoju. Upewnimy się także, że nic nie przeszkodzi nam w zapłodnieniu i szczęśliwym donoszeniu ciąży. Warto więc przed poczęciem wykonać kilka badań i skonsultować się z lekarzem. Sprawdź, jakie konsultacje i badania są konieczne na etapie planowania ciąży!

Spis treści:

  1. Wizyta u ginekologa
  2. Wizyta u dentysty
  3. Niezbędne badania

Wizyta u ginekologa

Około 6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę należy odwiedzić ginekologa. Lekarz podczas wizyty porozmawia z Tobą o chorobach istniejących w rodzinie, przyjmowanych lekach i Twoim stylu życia. Wykona także kilka badań. Zwykle podczas takiej wizyty ginekolog przeprowadza standardowe badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz cytologię.

Lekarz w trakcie wizyty opowie Ci również, w jaki sposób możesz zwiększyć swoją płodność. Dowiesz się, jaką dietę warto stosować i jaka aktywność fizyczna jest zalecana. Ginekolog dobierze również odpowiednią dla Ciebie suplementację. Nie tylko ułatwi Ci ona zajście w ciążę, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój Twojego dziecka.

Zobacz również: Planowanie ciąży. Jak dobrze przygotować się do ciąży?

Wizyta u dentysty

Na etapie planowania ciąży warto także odwiedzić gabinet stomatologiczny. Dentysta sprawdzi, czy nie posiadamy żadnych ubytków w uzębieniu oraz usunie je w razie potrzeby. Pozbycie się ich jest bardzo istotne, ponieważ próchnica może doprowadzić do wielu ciążowych komplikacji, a nawet do poronienia.

Musimy pamiętać, że w trakcie ciąży usunięcie niektórych ubytków w uzębieniu może okazać się niemożliwe. Często konieczne jest do tego wykonanie zdjęcia RTG, co w trakcie ciąży jest niebezpieczne. Warto więc uporać się z tym wcześniej.

Niezbędne badania

W trakcie planowania ciąży warto wykonać kilka niezbędnych badań, które sprawdzą nasz ogólny stan zdrowia. W tym celu warto przeprowadzić następujące testy:

  •  Morfologię krwi obwodowej
  •  Określenie grupy krwi oraz czynnika Rh
  •  Badanie przeciwciał w kierunku chorób zakaźnych, takich jak toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, wirusowe zapalenie wątroby oraz zakażenie wirusem HIV
  •  Badanie hormonów tarczycy
  •  Badanie glukozy
  •  Ogólne badanie moczu
  •  Badanie kariotypu

Wyniki tych badań mogą być pomocne w diagnostyce różnorodnych problemów zdrowotnych, które mogą utrudniać zajście w ciążę lub jej szczęśliwe donoszenie.

Oceń

Data publikacji: 05/05/2024, Data aktualizacji: 09/05/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *