Ciąża to magiczny i piękny czas. Warto jednak odpowiednio się do niego przygotować, aby móc się nim cieszyć. W tym celu konieczne jest wykonanie kilku badań. Zyskamy dzięki nim pewność, że ciąża może rozwijać się prawidłowo, a prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek komplikacji jest niewielkie. Jakie badania trzeba wykonać przed planowaniem ciąży? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!
Spis treści:
1. Badania przed ciążą dla kobiet
2. Badania przed ciążą dla kobiet i mężczyzn
Kobieta, która planuje macierzyństwo, przed rozpoczęciem starań o dziecko powinna udać się do ginekologa. Opowie on jej, jaki styl życia prowadzić, aby zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę. Zleci on jej także wykonanie najważniejszych badań, takich jak:
● Badanie poziomu hormonów tarczycy we krwi (TSH)
● Morfologia krwi z oznaczeniem grupy krwi oraz czynnika Rh
● Badanie ogólne moczu
● Krzywa cukrowa, czyli test obciążenia glukozą
● Badanie ginekologiczne
● Ocena narządów rodnych kobiety
● Lipidogram
● Cytologia
● Badania na obecność przeciwciał chorób zakaźnych, takich jak cytomegalia, różyczka, toksoplazmoza, chlamydioza, zakażenie wirusem HIV oraz kiła
● Ocena czystości pochwy
● Pomiar ciśnienia tętniczego
● Pomiar masy ciała przyszłej mamy
Przed rozpoczęciem starań o dziecko warto wykonać także kontrolę stomatologiczną.
Zobacz również: Badania prenatalne a ciąża bliźniacza
Przed powiększeniem rodziny mężczyzna również powinien sprawdzić, czy jego stan zdrowia jest prawidłowy. Razem ze swoją partnerką musi on wykonać kilka badań. Powinni oni przede wszystkim udać się na badanie genetyczne. Sprawdzi ono, czy w genach pary znajdują się ewentualne mutacje, które może odziedziczyć dziecko. W konsekwencji rozwinąć może się u niego choroba genetyczna, która może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, a nawet obumarcia płodu czy wczesnej śmierci dziecka. Dzięki wykryciu wady genetycznej na tym etapie możliwe jest uniknięcie negatywnych konsekwencji.
Badaniem genetycznym, które warto wykonać na etapie planowania ciąży, jest kariotyp molekularny. Jest to badanie, które sprawdzi zestaw chromosomów pacjenta pod kątem nieprawidłowości. Badanie kariotypu wykonuje się je na podstawie próbki krwi. Jest więc bezbolesne i nieinwazyjne. Dalsza diagnostyka genetyczna na tym etapie nie jest jeszcze konieczna. Warto wdrożyć ją dopiero w przypadku niepłodności, czyli po 12 miesiącach nieudanych starań o dziecko.
Data publikacji: 13/01/2023, Data aktualizacji: 16/01/2023
Dodaj komentarz