Bolesne miesiączki pogarszają jakość życia kobiety, a niekiedy mocno utrudniają pracę oraz kontakty towarzyskie. Zawsze trzeba szukać ich przyczyny, ponieważ mogą one świadczyć o istnieniu choroby, np. endometriozy. Da się je skutecznie leczyć, między innymi za pomocą leków hormonalnych.
Spis treści
Przyczyny bolesnych miesiączek należy podzielić na pierwotne i wtórne. W tym pierwszym przypadku bolesne miesiączki nie są wynikiem choroby. Pojawiają się one wtedy już kilka miesięcy po pierwszym okresie. Odpowiedzialny jest za to wysoki poziom prostaglandyn, czyli substancji chemicznych wywołujących skurcze macicy. Ich poziom różni się u kobiet, ale prawdopodobnie jest uwarunkowany genetycznie i dziedziczny. Przyczyną bolesnych skurczy macicy w trakcie okresu może być też zbyt wysoki poziom estrogenu, Bolesne miesiączki o charakterze wtórnym są skutkiem istnienia jakiegoś problemu zdrowotnego u kobiety. Najczęściej są one objawem:
Ginekolog w pierwszej kolejności przeprowadza z kobietą szczegółowy wywiad medyczny. Pyta między innymi o:
Następnie lekarz powinien wykonać badanie ginekologiczne, aby obejrzeć szyjkę macicy, wydzielinę z pochwy (na wziernikach). Kolejnym krokiem przy diagnozowaniu bolesnych miesiączek, jest wykonanie USG przez pochwę. Dzięki niemu będzie w stanie wykryć nieprawidłowości w budowie narządów rodnych. Przeważnie zleca też dodatkowe badania krwi. Jeżeli w wyniku wcześniejszych czynności, nie udało się ustalić przyczyny bolesnych miesiączek, ginekolog może skierować pacjentkę na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz histeroskopię lub laparoskopię.
W pierwszej kolejności stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne bez recepty (np. ibuprofen), a w przypadku ich zbyt niskiej skuteczności, do leków na receptę (np. naproksenu). W przypadku wykrycia choroby (np. niedoczynności tarczycy), dąży się do jej wyleczenia. Stosuje się też terapią hormonalną. Natomiast endometriozę, adenomiozę, mięśniaki macicy oraz nieprawidłowości w budowie anatomicznej narządów rodnych leczy się chirurgicznie.
Data publikacji: 21/01/2025, Data aktualizacji: 19/02/2025
Dodaj komentarz