10 dzień cyklu miesiączkowego – co się wtedy dzieje?

10 dzień cyklu miesiączkowego

Kobiecy cykl miesiączkowy dzieli się na fazy. W każdej z nich w organizmie dochodzi do określonych zmian, które mają przygotować go do zapłodnienia komórki jajowej. W jego trakcie zmienia się także kobieca płodność. Dowiedz się, co dokładnie dzieje się 10 dnia cyklu miesiączkowego!

Spis treści:

  1. Fazy cyklu miesiączkowego kobiety
  2. Co dzieje się 10 dnia cyklu miesiączkowego?

Fazy cyklu miesiączkowego kobiety

Kobiecy cykl miesiączkowy powinien trwać od 21 do 35 dni. Taką długość uznaje się za prawidłową. Zmiany długości poszczególnych cykli nie powinny być jednak dłuższe niż siedem dni. Wtedy swój cykl możemy nazwać regularnym.

Wyróżnia się cztery następujące fazy cyklu miesiączkowego:

1. Menstruacja – faza trwa ta od 1 do 5 dnia cyklu. Rozpoczyna się ona wraz z pierwszym dniem krwawienia miesiączkowego. W tym czasie spada poziom dwóch hormonów: estrogenów i progesteronu, co powoduje złuszczanie się błony śluzowej macicy. W tym czasie rozpoczyna się także dojrzewanie pęcherzyków Graffa, w których znajdują się komórki jajowe.
2. Faza folikularna – trwa ona od 6 do 13 dnia cyklu. Krwawienie miesiączkowe jest już zakończone, a przysadka mózgowa zaczyna wydzielać większą ilość hormonu zwanego luteiną. W konsekwencji powiększają się pęcherzyki Graffa, a błona śluzowa staje się coraz grubsza.
3. Owulacja – ta faza trwa tylko jeden dzień. W przypadku książkowych 28-dniowych cykli ma ona miejsce 14 dnia. W tym czasie na skutek gwałtownego wzrostu poziomu luteiny pęka pęcherzyk, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa. W tym czasie kobieta jest najbardziej płodna. Jest więc to najlepszy moment na staranie się o dziecko.
4. Faza lutealna – trwa ona od 15 do 28 dnia cyklu. W tym czasie utrzymuje się wysoki poziom estrogenów, a błona śluzowa przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Jeśli do zapłodnienia nie dojdzie, to komórka jajowa zostanie wydalona w trakcie kolejnego krwawienia miesiączkowego.

Zobacz również: Cykl miesiączkowy – ile trwa i jak wyliczyć dni płodne? Fazy cyklu i jego zaburzenia

Co dzieje się 10 dnia cyklu miesiączkowego?

10 dzień cyklu miesiączkowego to moment, w którym kobiecy organizm przygotowuje się do owulacji. Kobieta nie jest wtedy jeszcze płodna. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych szans na zajście w ciążę. W cyklu miesiączkowym może dochodzić do przesunięć na skutek takich czynników jak stres czy infekcja. Nie zalecane jest więc współżycie bez zabezpieczenia, jeżeli nie chcemy zachodzić w ciążę.

Oceń

Data publikacji: 05/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *