Poronienie w domu. Co dalej? Badaniaprenatalne.pl Przeskocz do treści

Poronienie w domu. Co dalej?

Poronienie w domu

Przy podejrzeniu poronienia w domu najlepiej zgłosić się od razu do lekarza lub udać do szpitala. Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście doszło do utraty ciąży, a następnie zajmie się Tobą w odpowiedni sposób. Bez względu na czas ciąży, po poronieniu masz prawo do skorzystania ze swoich uprawnień (pochowanie dziecka, urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy), a także wykonania badań.

Poronienie w domu – warto udać się do szpitala

Pierwszym krokiem powinno być jak najszybsze udanie się do szpitala lub lekarza ginekologa – niezależnie od tego, w którym tygodniu doszło do poronienia. Zminimalizuje to ryzyko utraty zbyt dużej ilości krwi czy pojawienia się zakażenia. Specjalista sprawdzi, czy wszystko jest w porządku, czy utrata ciąży rzeczywiście nastąpiła i czy konieczne jest oczyszczenie macicy. Otrzymasz również wsparcie psychologiczne oraz informacje prawne na temat swojej sytuacji.

Po poronieniu, jeśli zgłosisz się do lekarza, szpital wyda Ci także kartę zgonu lub kartę martwego urodzenia. Ten drugi dokument upoważnia do rejestracji dziecka w USC i odebrania należnych świadczeń, jednak by go wydać, szpital musi znać płeć dziecka. Może być więc konieczne wykonanie badań genetycznych płci.

pakie badan po poronieniu - bp

Prawa po poronieniu – pochowanie dziecka

Pochować dziecko możesz niezależnie od tego, w którym tygodniu doszło do utraty ciąży. Konieczne jest jednak posiadanie ze szpitala karty zgonu lub karty martwego urodzenia. Karta zgonu umożliwia jedynie pochowanie dziecka, natomiast karta martwego urodzenia – również skorzystanie ze świadczeń. Masz możliwość pochowania dziecka w mogile zbiorowej (na wielu cmentarzach znajdują się groby dzieci nienarodzonych) albo w grobie rodzinnym. Szczegóły ustal z zarządcą cmentarza.

Badania po poronieniu – określenie płci dziecka

Do sporządzenia karty martwego urodzenia konieczna jest znajomość płci dziecka, więc przy poronieniach przed 16 tygodniem ciąży możesz wykonać genetyczne badania płci. Masz do tego pełne prawo – konieczne jest jednak wypożyczenie próbek dziecka ze szpitala, a następnie zlecenie prywatnemu laboratorium testu DNA. Płeć zostanie określona w kilka dni w sposób jednoznaczny.

Polecamy: Badanie określacjące płeć płodu po poronieniu

Prawa po poronieniu – rejestracja w USC, urlop macierzyński, zasiłek pogrzebowy

Po wydaniu karty martwego urodzenia szpital ma 1 dzień na przekazanie jej do Urzędu Stanu Cywilnego. Może przekazać ją również Tobie – wtedy masz 3 dni na dopełnienie formalności w USC. Rejestracja dziecka oraz odebranie aktu urodzenia (z adnotacją o urodzeniu martwym) umożliwia skorzystanie z urlopu macierzyńskiego (56 dni od dnia poronienia) oraz odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych po zorganizowaniu pochówku).

Badanie po poronieniu – przyczyną poronienia mogą być wady genetyczne

Za 70% poronień odpowiedzialne są losowe wady genetyczne, niezależne od rodziców. Wykonując testy DNA na materiale poronnym od dziecka, możesz więc sprawdzić, czy to one były przyczyną poronienia. W wielu przypadkach wykonanie badań genetycznych pozwala na skrócenie diagnostyki i odzyskanie spokoju. Warto bowiem wiedzieć, że jeśli do poronienia doszło z powodu przypadkowej wady w DNA, poczęcie i urodzenie w przyszłości zdrowego dziecka jest bardzo prawdopodobne.

.

Data publikacji: 13/10/2016, Data aktualizacji: 04/07/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?