Poronienie a kolejna ciąża - ciąża po poronieniu - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie wcale nie pozbawia Cię szansy na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości! Kobieta, która już raz nie donosiła ciąży, przy każdej kolejnej będzie objęta szczególną troską ze strony lekarzy. Warto zastanowić się też nad wykonaniem badań DNA – u siebie, partnera i dziecka. Ciąża po poronieniu jest jak najbardziej możliwa!

Wadliwe geny dziecka – najczęstsza przyczyna poronienia

Ok. 70% wszystkich poronień wiąże się z wadami genetycznymi obecnymi u dziecka. Z tego powodu już na początku diagnostyki zaleca się wykonanie badania genetycznych przyczyn poronienia. W wielu przypadkach można w ten sposób oszczędzić nerwy i czas, szybciej zyskując informację na temat powodu utraty ciąży.

Co ważne, takie wady pojawiają się u dziecka losowo, spontanicznie. Najczęściej rodzice w ogóle nie mają wpływu na wystąpienie błędu w genach ich dziecka. Co ważne, prawdopodobieństwo tego typu wady w kolejnej ciąży jest bardzo niskie – zwykle następne dziecko pary jest zdrowe. Kliknij i dowiedz się więcej o badaniu 

Wady w genach rodziców – o nich również warto pamiętać

Drobne wady w genach (aberracje chromosomalne) mogą nie dawać widocznych objawów i ujawnić się jedynie w postaci kłopotów z donoszeniem ciąży. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni więc wykonać badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów).

U kobiety warto wykonać też badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – genetycznej skłonności do nadkrzepliwości krwi. Ona również nie objawia się w zauważalny sposób, jednak może powodować zarówno powikłania w czasie ciąży (w tym poronienia), jak i zakrzepicę czy inne choroby układu krwionośnego. To badanie po poronieniach rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Konsultacja z genetykiem – specjalista określi szansę na dziecko

Genetyk może zarówno zlecić badania genetyczne, jak i zinterpretować ich wynik. Warto więc skorzystać z konsultacji, podczas której specjalista określi realne szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli u rodziców nie występują aberracje chromosomalne, wydanie na świat zdrowego potomstwa jest jak najbardziej możliwe (najczęściej za poronienie odpowiadają wówczas losowe wady dziecka).

Po wykryciu trombofilii wrodzonej podczas badań w klinice niepłodności najczęściej wystarczy jedynie proste leczenie, znacznie zwiększające szansę na utrzymanie kolejnej ciąży. Jeśli rodzice mają natomiast wady kariotypu, genetyk przedstawi im możliwe rozwiązania, np. omówi na czym polega metoda in vitro.


Zajrzyj też na poronilam.pl

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:


Poronienie a kolejna ciąża
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

17/12/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij