Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie a kolejna ciąża

Poronienie wcale nie pozbawia Cię szansy na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości! Kobieta, która już raz nie donosiła ciąży, przy każdej kolejnej będzie objęta szczególną troską ze strony lekarzy. Warto zastanowić się też nad wykonaniem badań DNA – u siebie, partnera i dziecka. Ciąża po poronieniu jest jak najbardziej możliwa!

Wadliwe geny dziecka – najczęstsza przyczyna poronienia

Ok. 70% wszystkich poronień wiąże się z wadami genetycznymi obecnymi u dziecka. Z tego powodu już na początku diagnostyki zaleca się wykonanie badania genetycznych przyczyn poronienia. W wielu przypadkach można w ten sposób oszczędzić nerwy i czas, szybciej zyskując informację na temat powodu utraty ciąży.

Co ważne, takie wady pojawiają się u dziecka losowo, spontanicznie. Najczęściej rodzice w ogóle nie mają wpływu na wystąpienie błędu w genach ich dziecka. Co ważne, prawdopodobieństwo tego typu wady w kolejnej ciąży jest bardzo niskie – zwykle następne dziecko pary jest zdrowe. Kliknij i dowiedz się więcej o badaniu 

Wady w genach rodziców – o nich również warto pamiętać

Drobne wady w genach (aberracje chromosomalne) mogą nie dawać widocznych objawów i ujawnić się jedynie w postaci kłopotów z donoszeniem ciąży. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni więc wykonać badanie kariotypu (zestawu wszystkich chromosomów).

U kobiety warto wykonać też badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – genetycznej skłonności do nadkrzepliwości krwi. Ona również nie objawia się w zauważalny sposób, jednak może powodować zarówno powikłania w czasie ciąży (w tym poronienia), jak i zakrzepicę czy inne choroby układu krwionośnego. To badanie po poronieniach rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Konsultacja z genetykiem – specjalista określi szansę na dziecko

Genetyk może zarówno zlecić badania genetyczne, jak i zinterpretować ich wynik. Warto więc skorzystać z konsultacji, podczas której specjalista określi realne szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli u rodziców nie występują aberracje chromosomalne, wydanie na świat zdrowego potomstwa jest jak najbardziej możliwe (najczęściej za poronienie odpowiadają wówczas losowe wady dziecka).

Po wykryciu trombofilii wrodzonej podczas badań w klinice niepłodności najczęściej wystarczy jedynie proste leczenie, znacznie zwiększające szansę na utrzymanie kolejnej ciąży. Jeśli rodzice mają natomiast wady kariotypu, genetyk przedstawi im możliwe rozwiązania, np. omówi na czym polega metoda in vitro.


Zajrzyj też na poronilam.pl


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/12/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *