Zachowanie kobiety często wskazuje na to, że jej zdrowie psychiczne po porodzie jest zaburzone i potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jakie charakterystyczne objawy powinny skłonić do konsultacji z lekarzem.
Spis treści
Na zdrowie psychiczne po porodzie wpływają wydarzenia, które miały miejsce w trakcie ciąży i porodu oraz warunki funkcjonowania matki po urodzeniu dziecka. Jeżeli ciąża była zagrożona, a poród trudny, to może to spowodować kłopoty z laktacją i problemy z nawiązaniem więzi między matką, a noworodkiem. Szczególnie jeśli np. dziecko urodziło się przedwcześnie i musiało na jakiś czas być rozdzielone z mamą. Wiele kobiet obwinia się o to, że nie wszystko przebiega prawidłowo, że nie potrafią cieszyć się macierzyństwem.
Zobacz również: Jak przebiega regeneracja po porodzie?
Smutek poporodowy, inaczej baby blues
Jest naturalnym zjawiskiem, które dotyka wiele kobiet. Wynika ze stresu oraz zmian hormonalnych. Przeważnie obserwuje się go kilka dni po urodzeniu dziecka. Powinien ustąpić w ciągu 10-14 dni. Jeżeli się przedłuża, może to świadczyć o początku poważniejszego zaburzenia, np. depresji poporodowej. W czasie baby blues kobieta jest płaczliwa i rozdrażniona. Trudno jest się skoncentrować i czuje się wyczerpanie. Objawy te jednak nie powinny być mocno nasilone i nie powinny upośledzać funkcjonowania. Smutek poporodowy nie wymaga leczenia, ale ważne jest wsparcie bliskich osób, które powinny zadbać o potrzeby mamy.
Według statystyk dotyka ona od 10 do 20% kobiet po porodzie. Zakłada się, że z depresją poporodową zmaga się jednak dużo większy odsetek matek, ale nie zgłaszają się one po pomoc specjalisty. Depresja rozwija się przeważnie w ciągu 6 miesięcy po urodzeniu dziecka. Epizod depresyjny przejawia się przygnębieniem, brakiem energii, problemami ze snem oraz spadkiem apetytu. Osoba chora na depresję ma nieprawidłowy obraz siebie (niska samoocena) i często czuje się bezradna. Ponadto ciągle obawia się o zdrowie dziecka i czuje, że nie potrafi sprostać opiece nad nim. W przeciwieństwie do baby blues objawy te są silne i zawsze wymagają interwencji lekarza.
Psychoza poporodowa
Jej objawy rozwijają się gwałtownie, zazwyczaj w ciągu pierwszego miesiąca po porodzie. Pacjentka jest pobudzona, niespokojna, nie może spać oraz unika kontaktu z dzieckiem. Psychoza poporodowa jest bardzo niebezpieczna, ponieważ mogą wystąpić zaburzenia świadomości, omamy i urojenia.
Data publikacji: 28/09/2024, Data aktualizacji: 30/09/2024
Dodaj komentarz