Wybór miejsca porodu – czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Wybór miejsca porodu - czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Wybór miejsca porodu to jedno z praw, które przysługują przyszłej mamie. Może się ona zdecydować na to, by urodzić dziecko w domu lub w szpitalu. Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze miejsca narodzin oraz gdzie uzyskać wsparcie.

Spis Treści:

  1. Wybór miejsca porodu – rodzić w domu czy w szpitalu?
  2. Poród w szpitalu – wady i zalety
  3. Poród w domu – wady i zalety
  4. Wybór miejsca porodu – na co warto zwrócić uwagę?

Wybór miejsca porodu – rodzić w domu czy w szpitalu?

Polskie prawo umożliwia kobietom poród w szpitalu lub w domowych warunkach. Najczęściej przyszła mama decyduje się na poród w szpitalu, z uwagi na pewność co do warunków sanitarnych oraz możliwość uzyskania pomocy, jeśli w trakcie porodu wystąpiłyby komplikacje. W niektórych przypadkach ciężarna woli jednak rodzić w domu. Poniżej przedstawiamy zalety i wady obu tych rozwiązań.

Poród w szpitalu – wady i zalety

Poród w szpitalu odbywa się zgodnie z dostarczonym na oddział położniczy planem porodu. Dokument ten zawiera wskazówki oraz oczekiwania ciężarnej względem akcji porodowej. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość skorzystania z opieki medycznej także po urodzeniu dziecka, przez całą dobę. Minusem jest to, że w tym samym czasie może rodzić kilka kobiet i pielęgniarka położna oraz lekarz mogą nie być w stanie poświęcić większej uwagi jednej osobie. Nie wszystkie placówki będą w stanie także spełnić określone w planie porodu wymagania.

Poród w domu – wady i zalety

Poród w domu wiąże się z dużym komfortem, ponieważ dochodzi do niego w gronie najbliższych osób. Ponieważ położna i lekarz są na wyłączność, mogą oni poświęcić rodzącej najwięcej uwagi. Do takiego porodu należy się jednak dobrze przygotować – np. kupić odpowiednią wannę (w przypadku, gdy chcemy rodzić w wodzie). Zawsze trzeba być gotowym także na to, że w przypadku komplikacji będzie konieczna wizyta w szpitalu.

Wybór miejsca porodu – na co warto zwrócić uwagę?

Wybierając miejsce porodu, należy przede wszystkim zachować obiektywizm i trzeźwe myślenie. Jeśli istnieje ryzyko komplikacji w trakcie porodu, ze względów bezpieczeństwa, lepiej zdecydować się na poród w szpitalu. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji omówić wszystkie za i przeciw z partnerem, a także zasięgnąć opinii znajomych, którzy już przez to przechodzili.

W wybraniu odpowiedniej placówki szpitalnej do porodu pomóc może kilka wizyt osobistych w różnych, upatrzonych wcześniej obiektach. Najlepiej wybrać 2 lub 3 szpitale i je zlustrować pod kątem standardów opieki. Warto porozmawiać z personelem o kosztach porodu oraz dopytać dokładnie o sprzęt obecny na sali porodowej. Personel powinien udzielić informacji także o bezpłatnych świadczeniach przysługujących ciężarnej oraz o innych udogodnieniach, np. możliwości zaparkowania samochodu w bliskiej okolicy szpitala.

informacjaPAMIĘTAJ: przed podjęciem decyzji odnośnie miejsca porodu warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę. To on pomoże Ci przygotować plan porodu, rozwieje wątpliwości dotyczące warunków porodu, a także wskaże placówkę, która spełni Twoje wymagania i oczekiwania względem wydania na świat dziecka.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 06/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *