Poród w 34 tygodniu ciąży – zagrożenia i szanse dziecka

poród w 34 tygodniu ciąży zagrożenia

34 tydzień to już końcówka ciąży. Poród zbliża się wielkimi krokami. Nie jest to jednak jeszcze odpowiedni moment na przyjście dziecka na świat. Niektórym maluszkom jednak nieco bardziej się spieszy i poród rozpoczyna się już w 34 tygodniu ciąży. Dowiedz się, jakie są zagrożenia z tego wynikające!

Spis treści:

  1. Poród w 34 tygodniu ciąży a szanse dziecka
  2. Poród w 34 tygodniu ciąży – zagrożenia

Poród w 34 tygodniu ciąży a szanse dziecka

Dziecko, które przyszło na świat w 34 tygodniu ciąży, jest w stanie przeżyć poza brzuszkiem mamy. Maluszek ma rozwinięte wszystkie narządy wewnętrzne. Wciąż jednak doskonalą one swoją pracę. Najsłabiej rozwinięte są płuca, które dopiero przystosowują się do funkcjonowania poza łonem matki. Oznacza to, że dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży może nie być w stanie oddychać bez wspomagania procesów oddechowych. Mogą one mieć także problemy z termoregulacją oraz pobieraniem pokarmu. Częstym problemem u takich wcześniaków jest również żółtaczka.

Jeśli Twoje dziecko przyjdzie na świat w 34 tygodniu ciąży, to będzie ono wyglądało już jak noworodek. Będzie jednak sporo mniejsze od dziecka, które urodziło się w terminie. Takie dzieci zwykle ważą około 2 kilogramów i mierzą 40-50 cm. Mają także dość grubą i różowawą skórę, która jest pozbawiona meszku płodowego.

Zobacz również: Jak dbać o siebie w połogu? Wskazówki dla mam po porodzie

Poród w 34 tygodniu ciąży – zagrożenia

Szanse na przeżycie dziecka urodzonego w 34 tygodniu ciąży szacuje się na 98%. Są więc one bardzo wysokie. Zdecydowana większość dzieci urodzonych w tym terminie przeżywa i jest w stanie poprawnie się rozwijać.

Dziecko po przyjściu na świat w 34 tygodniu ciąży musi zostać otoczone specjalną opieką. Jest ono wcześniakiem, dlatego jego stan musi być stale monitorowany. Najczęściej wiąże się to z koniecznością pozostania w szpitalu nieco dłużej niż dzieci urodzone w terminie. Maleństwo będzie mogło pojawić się w domu, gdy tylko jego wszystkie funkcje życiowe się ustabilizują i będzie ono prawidłowo przybierało na masie.

Pamiętajmy, że skutki wcześniactwa nie pojawiają się przez pierwsze kilka dni życia, ale przez kilka lat. W przyszłości wcześniak może mieć problemy z układem oddechowym, pokarmowym, nerwowym, czy krążenia. Często pojawiają się także trudności z koncentracją i gorsze radzenie sobie w szkole z matematyką oraz językami obcymi.

Oceń

Data publikacji: 02/10/2023, Data aktualizacji: 30/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *