Zastanawiasz się zapewne po czym poznasz, że to „już” i powinnaś pośpiesznie udać się na porodówkę? Nie martw się tego z pewnością nie przegapisz. Przedstawione poniżej objawy porodu stanowią jasną wskazówkę sygnalizującą o zbliżającym się porodzie.
Zdarza się, że skurcze są bardzo silne i trwają na tyle długo, że sądzimy iż są to skurcze rozwarcia. Nie mniej jednak są to dopiero skurcze przepowiadające.
Nie spodziewaj się przy tym spektakularnego odejścia wód płodowych jak ma to miejsce na filmach. Zdarza się czasem, że pęka pęcherzyk płodowy ale właściwych skurczów porodowych jeszcze nie ma (mogą one nastąpić nawet po kilku dniach). Taką kobietę traktuje się jednak jako rodzącą .
Powyższe symptomy pozwolą Ci na rozpoznanie porodu. Pamiętaj, że od ich wystąpienia do właściwego porodu minie jeszcze sporo czasu. Staraj się zatem nie panikować i powoli zgłoś się do szpitala, w którym zaplanowałaś poród.
Zobacz też: Co zabrać do szpitala? Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka
U części kobiet występujące objawy porodu: kołatanie serca oraz ból i uderzenie krwi do głowy. Zdarza się również, że czują one niepokój oraz uczucia gorąca. Oczywiście wymienione wyżej objawy porodu są subiektywne. Mogą pojawić się także wówczas, gdy do porodu jeszcze daleko. Nie stanowią one tym samym jednoznacznego wyznacznika porodu.
Zdarza się, że przyszła mama czuje ucisk w okolicy nerwu kulszowego oraz nawracające bóle w okolicy krzyżowej. Bóle pleców towarzyszą bardzo często rodzącym kobietom. Jest to główny objaw porodu.
Ponieważ w ostatnim okresie ciąży masa ciała kobiety zmniejsza się możesz mieć dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunka, wzdęcia, wymioty itp. Nie jest to bynajmniej regułą. Możesz w tym okresie czuć się również bardzo dobrze i nie podejrzewać, że lada moment Twoje dziecko przyjdzie na świat.
Obniżenie się płodu w jamie macicy (Twój maluch przygotowuje się już do przyjścia na świat) skutkuje zwiększeniem ilości wydzieliny pochwowej oraz uczuciem „pełności” w okolicy sromu. Warto wiedzieć, że na krótko przez rozpoczęciem akcji porodowej ruchy dziecka słabną. Nie powinnaś się zatem martwić, gdy zauważysz tego typu objawy porodu u siebie.
Data publikacji: 09/06/2015, Data aktualizacji: 06/07/2023
Dodaj komentarz