Poród 33 tydzień – czym grozi?

poród 33 tydzień

Ciąża powinna zakończyć się między 38 a 42 tygodniem. Niestety niektóre dzieci są bardzo niecierpliwe i postanawiają przyjść na świat wcześniej. Część z nich rodzi się w 33 tygodniu ciąży, co może mieć ogromne konsekwencje dla ich rozwoju. Sprawdź, czym dokładnie może grozić poród w 33 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Poród 33 tydzień a wcześniactwo
  2. Poród 33 tydzień – przyczyny
  3. Poród 33 tydzień – możliwe konsekwencje

Poród 33 tydzień a wcześniactwo

Poród w 33 tygodniu ciąży klasyfikowany jest jako poród przedwczesny. Dziecko, które przyjdzie na świat na takim etapie ciąży, będzie więc wcześniakiem. Poród w 33 tygodniu może więc wiązać się z konsekwencjami zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Zobacz również: Poród naturalny w 35 tygodniu ciąży – z czym się wiąże?

Poród 33 tydzień – przyczyny

Istnieje wiele powodów, dla których poród może wystąpić wcześniej niż oczekiwano. Najczęstsze przyczyny przedwczesnego porodu to:

• Stan zdrowotny matki – do wcześniejszego porodu doprowadzić może infekcja, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca ciążowa
• Komplikacje ciążowe – nieprawidłowości w rozwoju płodu, zbyt mała ilość płynu owodniowego czy rozerwanie błon płodowych również mogą doprowadzić do porodu w 33 tygodniu ciąży
• Czynniki środowiskowe – zaliczamy do nich stres, palenie tytoniu czy picie alkoholu w ciąży. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu.

Poród 33 tydzień – możliwe konsekwencje

Dziecko w 33 tygodniu ciąży nie jest jeszcze gotowe do przyjścia na świat. Poród na takim etapie wiązać będzie się więc z pewnymi konsekwencjami, takimi jak:

• Konieczność zastosowania specjalistycznej opieki – nie wszystkie narządy dziecka w 33 tygodniu potrafią już samodzielnie pracować. Konieczne może być więc wspomaganie pracy płuc oraz układu pokarmowego dziecka. Wcześniakowi należy także zapewnić odpowiednią temperaturę.
• Ryzyko rozwoju powikłań – wcześniaki są dużo bardziej narażone na choroby układu oddechowego, ADHD, problemy z koncentracją oraz trudności w szkole.
• Konieczność przebywania w inkubatorze – większość wcześniaków niedługo po porodzie trafia do inkubatora, przez co są one bardziej odseparowane od rodziców niż dzieci, które przyszły na świat w terminie.

Niektóre świeżo upieczone mamy nie do końca radzą sobie z tym, że ich dziecko przyszło na świat zbyt szybko. W takiej sytuacji warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie, które pomoże nam zaakceptować sytuację i sobie z nią poradzić.

Oceń

Data publikacji: 30/03/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *