Formalności po porodzie

formalności po porodzie

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Co mi się należy po urodzeniu dziecka? Tego typu pytania zadają sobie często świeżo upieczone mamy. Ty także do nich należysz? W takim razie na pewno zainteresuje Cię ten artykuł poruszający temat formalności po porodzie.

Spis treści:

  1. Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka?
  2. Gdzie zgłosić urodzenie dziecka?
  3. Kiedy konieczne jest uznanie ojcostwa?
  4. Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka, aby było ono ubezpieczone?
  5. Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Pierwsza wizyta lekarza i szczepienia
  6. Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Przywileje dla świeżo upieczonych rodziców
  7. Często zadawane pytania o formalności po porodzie

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka?

Jakie wnioski trzeba złożyć po urodzeniu dziecka? Najważniejsze formalności po porodzie to sporządzenie aktu urodzenia dziecka i zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego [1]. Formalnościami tymi zajmuje się najczęściej ojciec noworodka, ponieważ mama musi zregenerować siły po porodzie. Na złożenie dokumentów jest 21 dni, licząc od daty porodu.

Zobacz również: Poród rodzinny – wzmocnienie, czy zagrożenie dla związku?

Gdzie zgłosić urodzenie dziecka?

Urodzenie dziecka można zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia noworodka lub w miejscu, w którym mieszkają oboje z rodziców (lub jedno z nich) [2]. Zgłoszenia może dokonać zarówno ojciec, jak i matka dziecka, natomiast za przygotowanie dokumentów i przekazanie ich do odpowiedniego urzędu odpowiada szpital.

Zobacz również: Szczepienia przeciw COVID-19 a ciąża – zalecenia ekspertów

Kiedy konieczne jest uznanie ojcostwa?

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka, gdy para żyje bez ślubu? W takiej sytuacji, aby ojciec dziecka był traktowany jak pełnoprawny rodzic, konieczne jest uznanie ojcostwa. Mężczyzna musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie, że jest ojcem dziecka, następnie w ciągu 3 miesięcy matka dziecka musi ten fakt potwierdzić [2].

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka, aby było ono ubezpieczone?

Kolejne formalności po porodzie, których należy przypilnować to zgłoszenie nowonarodzonego dziecka do ubezpieczenia. Każdy rodzic, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, prowadzi działalność gospodarczą, jest rolnikiem ubezpieczonym w KRUS lub pobiera rentę, ma taki obowiązek [2] [3]. Czas na zgłoszenie wynosi 7 dni od narodzin dziecka, fakt należy zgłosić u pracodawcy poprzez złożenie formularza ZUS ZCZA. Pozostałymi formalnościami zajmuje się zakład pracy.

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Pierwsza wizyta lekarza i szczepienia

Przed upływem 4. tygodnia życia malucha powinna się odbyć obowiązkowa wizyta u lekarza, tzw. wizyta patronażowa [3]. Wcześniej trzeba zapisać dziecko do poradni dziecięcej oraz dokonać wyboru lekarza prowadzącego. Jeśli chodzi o szczepienia, pierwsze z nich, przeciw wirusowego zapaleniu wątroby typu B oraz na gruźlicę, są wykonywane w ciągu pierwszej doby życia malucha [4].

Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Przywileje dla świeżo upieczonych rodziców

Po porodzie rodzicom przysługują specjalne przywileje, takie jak płatny urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (do podziału z ojcem dziecka) [1]. Aby otrzymać tymczasowe zwolnienie od pracy, należy dostarczyć do pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające narodziny dziecka, razem z kopią aktu urodzenia. Formalności trzeba dopilnować w ciągu 7 dni od otrzymania numeru PESEL dziecka.
Inne przywileje, z których warto skorzystać to [1]:

• becikowe – aby otrzymać dofinansowanie w wysokości 1000 złotych, trzeba w ciągu roku od narodzin dziecka złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta lub gminy;
• programy benefitowe, np. Rodzina 500+;
• świadczenie z tytułu urodzenia dziecka przysługujące w ramach wykupionej polisy indywidualnej.

Często zadawane pytania o formalności po porodzie

Ile jest dni na zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Nowo narodzone dziecko trzeba zarejestrować w ciągu 21 dni od daty sporządzenia karty urodzenia.

Ile jest dni na zgłoszenie urodzenia dziecka w pracy?

Aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, należy przesłać odpowiednie dokumenty do pracodawcy w ciągu 7 dni od otrzymania numeru PESEL dziecka.

Ile jest dni na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego?

Czas na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 7 dni od narodzin.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia w przypadku, gdy jego rodzice prowadzą własną działalność gospodarczą?

Jeśli rodzice dziecka są przedsiębiorcami, muszą oni sami zgłosić dziecko w ZUS. W tym celu trzeba wypełnić odpowiedni formularz (ZUS ZCNA).

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia w przypadku, gdy jego rodzice są bezrobotni?

Jeśli rodzice dziecka są bezrobotni, należy zgłosić narodziny w urzędzie pracy. Maluch ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego tak samo jak jego rodzice.

Co należy się kobiecie po urodzeniu dziecka?

Dodatkowe przywileje, które przysługują Polkom po urodzeniu dziecka to becikowe w wysokości 1000 złotych (po spełnieniu określonych warunków), program benefitowy Rodzina 500+ oraz, jeśli para miała wykupioną prywatną polisę – świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.

 


Źródła:
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/formalnosci-po-narodzinach-dziecka-co-i-kiedy-zalatwic-czego-dopilnowac-w-pracy
2. https://gdzierodzic.info/bazawiedzy/formalnosci-po-porodzie/
3. https://www.mjakmama24.pl/prawo-i-finanse/zasilki-i-ulgi/formalnosci-po-narodzinach-dziecka-o-czym-i-kiedy-trzeba-pamietac-aa-zJH5-jC4N-Sghg.html
4. https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2022-2/

 

1/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 26/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *