Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka? Co mi się należy po urodzeniu dziecka? Tego typu pytania zadają sobie często świeżo upieczone mamy. Ty także do nich należysz? W takim razie na pewno zainteresuje Cię ten artykuł poruszający temat formalności po porodzie.
Spis treści:
Jakie wnioski trzeba złożyć po urodzeniu dziecka? Najważniejsze formalności po porodzie to sporządzenie aktu urodzenia dziecka i zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego [1]. Formalnościami tymi zajmuje się najczęściej ojciec noworodka, ponieważ mama musi zregenerować siły po porodzie. Na złożenie dokumentów jest 21 dni, licząc od daty porodu.
Zobacz również: Poród rodzinny – wzmocnienie, czy zagrożenie dla związku?
Urodzenie dziecka można zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia noworodka lub w miejscu, w którym mieszkają oboje z rodziców (lub jedno z nich) [2]. Zgłoszenia może dokonać zarówno ojciec, jak i matka dziecka, natomiast za przygotowanie dokumentów i przekazanie ich do odpowiedniego urzędu odpowiada szpital.
Zobacz również: Szczepienia przeciw COVID-19 a ciąża – zalecenia ekspertów
Co trzeba zrobić po urodzeniu dziecka, gdy para żyje bez ślubu? W takiej sytuacji, aby ojciec dziecka był traktowany jak pełnoprawny rodzic, konieczne jest uznanie ojcostwa. Mężczyzna musi złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego oświadczenie, że jest ojcem dziecka, następnie w ciągu 3 miesięcy matka dziecka musi ten fakt potwierdzić [2].
Kolejne formalności po porodzie, których należy przypilnować to zgłoszenie nowonarodzonego dziecka do ubezpieczenia. Każdy rodzic, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, prowadzi działalność gospodarczą, jest rolnikiem ubezpieczonym w KRUS lub pobiera rentę, ma taki obowiązek [2] [3]. Czas na zgłoszenie wynosi 7 dni od narodzin dziecka, fakt należy zgłosić u pracodawcy poprzez złożenie formularza ZUS ZCZA. Pozostałymi formalnościami zajmuje się zakład pracy.
Przed upływem 4. tygodnia życia malucha powinna się odbyć obowiązkowa wizyta u lekarza, tzw. wizyta patronażowa [3]. Wcześniej trzeba zapisać dziecko do poradni dziecięcej oraz dokonać wyboru lekarza prowadzącego. Jeśli chodzi o szczepienia, pierwsze z nich, przeciw wirusowego zapaleniu wątroby typu B oraz na gruźlicę, są wykonywane w ciągu pierwszej doby życia malucha [4].
Po porodzie rodzicom przysługują specjalne przywileje, takie jak płatny urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni oraz urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (do podziału z ojcem dziecka) [1]. Aby otrzymać tymczasowe zwolnienie od pracy, należy dostarczyć do pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające narodziny dziecka, razem z kopią aktu urodzenia. Formalności trzeba dopilnować w ciągu 7 dni od otrzymania numeru PESEL dziecka.
Inne przywileje, z których warto skorzystać to [1]:
• becikowe – aby otrzymać dofinansowanie w wysokości 1000 złotych, trzeba w ciągu roku od narodzin dziecka złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta lub gminy;
• programy benefitowe, np. Rodzina 500+;
• świadczenie z tytułu urodzenia dziecka przysługujące w ramach wykupionej polisy indywidualnej.
Ile jest dni na zarejestrowanie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego?
Nowo narodzone dziecko trzeba zarejestrować w ciągu 21 dni od daty sporządzenia karty urodzenia.
Ile jest dni na zgłoszenie urodzenia dziecka w pracy?
Aby skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, należy przesłać odpowiednie dokumenty do pracodawcy w ciągu 7 dni od otrzymania numeru PESEL dziecka.
Ile jest dni na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego?
Czas na zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 7 dni od narodzin.
Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia w przypadku, gdy jego rodzice prowadzą własną działalność gospodarczą?
Jeśli rodzice dziecka są przedsiębiorcami, muszą oni sami zgłosić dziecko w ZUS. W tym celu trzeba wypełnić odpowiedni formularz (ZUS ZCNA).
Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia w przypadku, gdy jego rodzice są bezrobotni?
Jeśli rodzice dziecka są bezrobotni, należy zgłosić narodziny w urzędzie pracy. Maluch ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego tak samo jak jego rodzice.
Co należy się kobiecie po urodzeniu dziecka?
Dodatkowe przywileje, które przysługują Polkom po urodzeniu dziecka to becikowe w wysokości 1000 złotych (po spełnieniu określonych warunków), program benefitowy Rodzina 500+ oraz, jeśli para miała wykupioną prywatną polisę – świadczenie z tytułu urodzenia dziecka.
Źródła:
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/formalnosci-po-narodzinach-dziecka-co-i-kiedy-zalatwic-czego-dopilnowac-w-pracy
2. https://gdzierodzic.info/bazawiedzy/formalnosci-po-porodzie/
3. https://www.mjakmama24.pl/prawo-i-finanse/zasilki-i-ulgi/formalnosci-po-narodzinach-dziecka-o-czym-i-kiedy-trzeba-pamietac-aa-zJH5-jC4N-Sghg.html
4. https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2022-2/
Data publikacji: 26/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022
Dodaj komentarz