Bóle brzucha po cesarce niestety muszą nastąpić, ponieważ są skutkiem operacji oraz samego urodzenia się dziecka. Po powrocie ze szpitala powinny stawać się coraz łagodniejsze i rzadsze. Silny ból brzucha po cesarce nie jest normalny. Wyjaśniamy, o czym może świadczyć.
Spis treści
W trakcie operacji cesarskiego cięcia lekarz musi przeciąć wiele tkanek, aby dostać się do wnętrza macicy i wyjąć dziecko. Wszystkie z nich są unerwione, więc ich uszkodzenie powoduje ból. Boli również obkurczanie się macicy, która w trakcie połogu musi się mocno zmniejszyć. Dyskomfort w brzuchu może być spowodowany wzdęciami i zaparciami. W trakcie cesarki kobieta jest silnie znieczulona, ale użyte do tego celu leki spowalniają pracę jelit.
Ból brzucha po cesarce jest najsilniejszy w ciągu pierwszych kilkunastu godzin po cesarce, ale kobieta jest wtedy pod silnym wpływem środków znieczulających. Zazwyczaj po upłynięciu 72 godzin od porodu świeżo upieczona mama otrzymuje wypis ze szpitala i wraz z dzieckiem wraca do domu. Do tego czasu ból brzucha po cesarce powinien być już dużo mniejszy. Będzie się on jeszcze pojawiał przez kilka tygodni, ponieważ rana brzucha musi się zagoić, a macica obkurczyć. Bóle brzucha po cesarce można łagodzić poprzez:
Po powrocie ze szpitala kobieta po cesarce nie powinna już odczuwać silnego bólu brzucha. Jeżeli jednak się on pojawi, to świeżo upieczona matka powinna niezwłocznie umówić się na wizytę kontrolną do ginekologa. Lekarz sprawdzi, co jest przyczyną dolegliwości, a może nią być:
Infekcja może objąć nawet cały organizm i zagrozić życiu kobiety. Ponadto spowalnia obkurczanie się macicy, co grozi krwotokiem. Dlatego powinna ona natychmiast szybko jechać do szpitala, gdy:
Data publikacji: 30/12/2024
Dodaj komentarz